Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider
 


W 2014 wciąż podróżujemy ekologicznie

W tym roku, podobnie jak w ubiegłych latach, z wielką przyjemnością będziemy przybliżać mieszkańcom naszego miasta temat zrównoważonego transportu i promować ekologiczne sposoby podróżowania.

W styczniu gdyńscy urzędnicy razem ze Strażą Miejską dokończą inwentaryzację infrastruktury przy gdyńskich szkołach podstawowych oraz zdecydują o dalszych działaniach w ramach akcji „Bezpieczny dostęp do szkół".

W kwietniu rusza II edycja konkursu „Do pracy jadę rowerem" dla pracowników gdyńskich firm. Zgodnie z sugestią mieszkańców, w tej edycji liczba uczestników ubiegających się o bardzo atrakcyjne nagrody główne nie będzie ograniczona! Konkurs zakończy się 31 lipca. Gorąco zachęcamy do odwiedzania strony konkursu www.konkursrowerowy.pl i do udziału w konkursie!

W kwietniu rusza także II edycja akcji „Odprowadzam Sam" dla gdyńskich przedszkoli publicznych. Zgodnie z propozycją mieszkańców, w tym roku więcej grup przedszkolnych będzie mogło wziąć udział w akcji. Ponadto, w tej edycji gdyńskie przedszkolaki będą sadziły drzewo owocowe na terenie swojego przedszkola, co będzie symbolizowało ich faktyczny wpływ na środowisko. Akcja ta potrwa do końca roku szkolnego.

W maju, Gdynia przyłączy się do europejskiej inicjatywy pod nazwą European Cycling Challenge 2014 (Europejski Konkurs Rowerowy 2014). Przez cały miesiąc, wszyscy gdynianie powyżej 13 roku życia będą mogli rywalizować z innymi miastami europejskimi biorącymi udział w konkursie, o jak najlepszy wynik w liczbie wspólnie przejechanych na rowerze kilometrów. Już teraz gorąco zachęcamy wszystkich gdynian do śledzenia dalszych informacji na ten temat i udziału w konkursie!

We wrześniu gdyńskie szkoły podstawowe ponownie będą mogły chodzić w „Pieszym Autobusie". Nową kampanią dla tej grupy będzie "Eko - droga do szkoły, która będzie promować indywidualne podróże piesze do szkoły.

Podobnie jak w latach ubiegłych, przyłączymy się również do obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (16-22 września).

Ponadto, kontynuujemy projekty unijne DYN@MO i ENTER.HUB. Ważnym elementem obu projektów jest włączenie mieszkańców w proces decyzyjny, dlatego regularnie będziemy konsultować nasze przyszłe działania z mieszkańcami i pytać o ich opinie i sugestie odnośnie różnych kwestii związanych z szeroko pojętym transportem w naszym mieście.

O planach i efektach prac będziemy informować mieszkańców na bieżąco, a już teraz zachęcamy do śledzenia informacji na temat obu projektów oraz aktywnego udziału w dyskusji.

[zdjęcie tytułowe: © Christian Müller - Fotolia.com]

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez:

O projekcie

civitas logoCIVITAS DYN@MO (DYNamic citizens @ctive for sustainable MObility) to europejski projekt realizowany w ramach inicjatywy CIVITAS II PLUS, finansowany z 7-go Programu Ramowego Komisji Europejskiej. Celem projektu jest wdrożenie nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie mobilności oraz wymiana wiedzy i.doświadczeń pomiędzy uczestniczącymi w nim miastami: Gdynią, Akwizgranem (Niemcy), Koprivnicą (Chorwacja) i Palmą de Mallorca (Hiszpania). Partnerami w realizacji części gdyńskiej projektu są: Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański oraz Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni.

Ostatnie wiadomości z Twittera

Doczekaliśmy się i znów ruszamy w drogę z najbardziej odważnymi obieżyświatami, którzy podczas Ogólnopolskich Spotk… https://t.co/4Gvo52kO5a

by Gdynia