Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider
 


Mobilna Gdynia – działamy już od ponad roku!

Dzięki projektowi Civitas Dyn@mo nasze miasto już od ponad roku ma specjalną platformę internetową poświęconą kwestiom transportu i mobilności. Mowa oczywiście o Mobilnej Gdyni! Na jej łamach ukazało się dotychczas ponad 160 artykułów, które przeczytano łącznie niemal 77 tysięcy razy. Do tej pory odwiedziło nas 22 tysiące użytkowników. 

Mimo bardzo konkretnej tematyki serwisu, ukazujące się na nim artykuły są bardzo zróżnicowane. Przez ostatni rok można było przeczytać zarówno o rozwiązaniach funkcjonujących w innych miastach, nowinkach technologicznych i tendencjach w kształtowaniu systemów transportowych jak i o lokalnych problemach, wynikach badań czy inicjatywach skierowanych do mieszkańców Gdyni.

Każdy z publikowanych artykułów był czytany średnio przez około 520 osób. Największym zainteresowaniem cieszył się artykuł dot. Badania preferencji w zakresie organizacji ruchu na Świętojańskiej. Przeczytano go aż 9 123 razy! W pierwszej 5 najciekawszych artykułów znajdują się również:

2. KE przyjęła pakiet działań na rzecz mobilności w miastach – 3 534 czytelników
3. TRISTAR w Gdyni już na 43 skrzyżowaniach! – 2 865 czytelników
4. Gdynia podejmuje wyzwanie European Cycling Challenge 2014! – 2 806 czytelników
5. Wyniki konkursu "Do pracy jadę rowerem" – 2 240 czytelników

Równolegle ze stroną wraz z gdyńskim Oficerem Rowerowym oraz Pełnomocnikiem Prezydenta ds. Komunikacji Rowerowej prowadzimy również profil społecznościowy www.facebook.com/MobilnaGdynia, który polubiło już ponad 2000 użytkowników!

Bardzo cieszy nas tak duże zainteresowanie lokalnymi sprawami. Potwierdza to potrzebę prowadzenia szerokich konsultacji społecznych dotyczących transportu w mieście, oraz jest dowodem na popularność prowadzonych przez miasto działań i kampanii społecznych promujących zrównoważone formy przemieszczania się.

Mamy nadzieję, że Mobilna Gdynia będzie w dalszym ciągu przyciągać coraz większe zainteresowanie mieszkańców i że będzie dla nich istotnym źródłem informacji na temat transportu i mobilności w Gdyni. Dziękujemy :)

[zdjęcie tytułowe: © Delphimages - Fotolia.com]

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez:

O projekcie

civitas logoCIVITAS DYN@MO (DYNamic citizens @ctive for sustainable MObility) to europejski projekt realizowany w ramach inicjatywy CIVITAS II PLUS, finansowany z 7-go Programu Ramowego Komisji Europejskiej. Celem projektu jest wdrożenie nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie mobilności oraz wymiana wiedzy i.doświadczeń pomiędzy uczestniczącymi w nim miastami: Gdynią, Akwizgranem (Niemcy), Koprivnicą (Chorwacja) i Palmą de Mallorca (Hiszpania). Partnerami w realizacji części gdyńskiej projektu są: Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański oraz Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni.

Ostatnie wiadomości z Twittera

Twitter response: "Could not authenticate you."