Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Marszewska: bezpieczniejsze pobocza i odnowione przystanki

55897ebf4ea59d4bce37b718e2dd8849

Już niemal zakończono prace wzdłuż ulicy Marszewskiej, które rozpoczęły się na początku kwietnia. Gdyński Zarząd Dróg i Zieleni wspólnie z Nadleśnictwem Gdańsk oczyścił pobocza i przebudował przystanki autobusowe przy Leśnym Ogrodzie Botanicznym, który zyskuje coraz więcej odwiedzających.

Powoli dobiegają końca prace na ulicy Marszewskiej, które w kilku turach prowadził od kwietnia gdyński Zarząd Dróg i Zieleni. Przypomnijmy, że w kolejnych etapach drogowcy zajmowali się poprawą bezpieczeństwa i oczyszczeniem poboczy łącznie aż na 7,5 kilometrach jej długości.

Wzdłuż jednej z ważniejszych dróg łączących zachodnią Gdynię z okolicznymi miejscowościami usunięto część z drzew, które najbardziej wpływały na ograniczenie widoczności i tym samym dostosowano trasę do wymogów rozporządzenia Ministra Transportu dotyczącego warunków technicznych dla dróg publicznych. Prace toczyły się w weekendy, tak aby zminimalizować utrudnienia związane z zamknięciami.

- Dzięki dobrej współpracy z Nadleśnictwem Gdańsk już 18 maja udało się zakończyć prace związane z powiększeniem światła drogi przy ulicy Marszewskiej – mówi Wojciech Folejewski, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni. - Oceniamy, że dzięki zmianom znacząco udało się poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego w tym miejscu – dodaje.

Oczyszczone pobocza to nie wszystko - zgodnie z wcześniej ustalonym zakresem, ZDiZ zajął się też przebudową przystanków autobusowych w bezpośrednim sąsiedztwie Leśnego Ogrodu Botanicznego w Marszewie. Nieco zmieniły się też same dojścia, a jeszcze uzupełniane są elementy związane z organizacją ruchu, co ma przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo pieszych poruszających się w okolicy. Przypomnijmy, że ogród prowadzony przez Nadleśnictwo Gdańsk cieszy się sporą popularnością, systematycznie się rozwija, a już teraz odwiedza go kilka tysięcy osób rocznie.

Jeszcze do końca czerwca potrwają prace porządkowe na poboczach ulicy Marszewskiej. Wśród innych projektów, które dotyczą tej trasy, warto wspomnieć chociażby o rowerowym szlaku turystycznym przez Trójmiejski Park Krajobrazowy, który znajduje się w końcowej fazie wyłaniania projektanta.

Źródło: gdynia.pl

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: