Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Straż Miejska w Europejskim Tygodniu Mobilności

IMG 20180922 131046

Gdyńska Straż Miejska po raz kolejny aktywnie włączyła się w Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (zwany też Tygodniem Mobilności), przypadający corocznie w dniach 16-22 września.

W dniach 17-21.09.2018r.,  w godzinach 07:00 – 08:00 oraz 15:00 – 16:00 zamknięto dla ruchu kołowego odcinek od skrzyżowania ulicy Lubczykowej z ulicą Wiczlińską do skrzyżowania ulicy Lukrecjowej z ulicą Rdestową – obszar przy Zespole Wczesnej Edukacji nr 1 w Gdyni (Szkoła Podstawowa nr 45 i Przedszkole nr 50 w Gdyni Dąbrowa). Strażnicy miejscy (funkcjonariusze z referatu profilaktyki oraz III referatu dzielnicowego), we współpracy z gdyńskim Zarządem Dróg i Zieleni, zabezpieczali wydarzenie poprzez egzekwowanie zakazu ruchu pojazdów silnikowych. Wydarzenie wśród zdecydowanej większości kierowców cieszyło się zrozumieniem, popierali oni akcję, doszło do jednorazowych incydentów ze strony mieszkańców (użytkowników pojazdów zamieszkałych w miejscu wyłączonego odcinka z ruchu kołowego). Brak stosowania się do znaku „zakaz ruchu w obu kierunkach" w jednym przypadku zakończył się mandatem karnym.

W celu dodatkowej promocji aktywnej mobilności, w całym Tygodniu wprowadzono dodatkowe patrole rowerowe Straży Miejskiej które, zostały oddelegowane w rejon Śródmieścia. W związku z wprowadzonym w tych dniach zakazem postoju na ulicy Starowiejskiej na odcinku od ul. 3 Maja do ul. Mściwoja, funkcjonariusze patrolu rowerowego mieli również w zadaniach egzekwowanie wprowadzonego oznakowania.

W dniu 22.09.2018r. funkcjonariusze Straży Miejskiej z referatu profilaktyki wzięli też aktywny udział w festynie zorganizowanym z okazji „Dnia bez samochodu" który odbył się na zamkniętych dla ruchu kołowego Al. Jana Pawła II i Molo Południowym. W ramach festynu, strażnicy miejscy przygotowali dodatkowo miasteczko ruchu drogowego z makietą drogi oraz znakami drogowymi. Przeprowadzone zostały konkursy wiedzy o zachowaniu się na drodze, a pytania były skierowane do najmłodszych uczestników festynu i ich rodzin.

 IMG 20180920 150100

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: