Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
kontakt-mobilnagdyniao-nas
facebooktwitterPinterest
logowanie-buttonrejestracja-button

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Mobilna Gdynia powstała w ramach unijnego projektu CIVITAS DYN@MO we współpracy z Politechniką Gdańską. Stroną zarządza Samodzielny Referat Projektów Unijnych i Zarządzania Mobilnością gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni, który odpowiada za formę strony, jej treść, utrzymanie i promocję (m.in. przez profil Mobilna Gdynia na Facebooku, współtworzony wspólnie z Pełnomocnikiem Prezydenta miasta Gdyni ds. Komunikacji Rowerowej i Samodzielnym Zespołem ds. Komunikacji Rowerowej). W tworzenie strony Mobilna Gdynia angażują się również współpracujące z nami działy ZDIZ i instytucje.

Wszystkich chętnych zapraszamy do współtworzenia z nami treści strony Mobilna Gdynia, poprzez wysyłanie treści pod Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub samodzielne umieszczenie wpisu w zakładce Moja Gdynia!

→ Kim jesteśmy?

Samodzielny Referat Projektów Unijnych i Zarządzania Mobilnością (UTU) w Zarządzie Dróg i Zieleni w Gdyni.

→ Co robimy?

Zajmujemy się szeroko pojętym zarządzaniem mobilnością. Nasza działalność ma charakter edukacyjno - promocyjny i ma na celu zmianę sposobu postrzegania samochodu jako głównego środka transportu, poprzez promocję alternatywnych sposobów podróżowania po mieście, tj.: podróże piesze, podróże rowerowe lub transportem zbiorowym.

Aby realizować nasze działania jeszcze skuteczniej, staramy się bardzo aktywnie aplikować o środki unijne na ich dofinansowanie. Jednym z naszych projektów unijnych był SEGMENT, wykorzystujący segmentację rynku w projektowaniu i realizacji kampanii marketingowych. W ramach inicjatywy CIVITAS, w latach 2012-2016, realizowaliśmy projekt DYN@MO (współfinansowany z 7-go Programu Ramowego), złożony z 10 różnorodnych zadań w zakresie wdrażania rozwiązań ITS i ICT, czystych i efektywnych energetycznie pojazdów oraz Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP). W celu wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie SUMP uczestniczyliśmy również w projekcie CH4LLENGE. Innym realizowanym przez nas projektem był ENTER.HUB, w ramach którego opracowaliśmy koncepcję rewitalizacji węzła transportowego Gdynia Główna (Plac Konstytucji). Koordynujemy także uczestnictwo Gdyni w krajowej sieci miast CIVITAS - CIVINET.

Refarat stale się rozwija poprzez zarządzanie kolejnymi projektami, tj. Freight Tails, Partnership for Urban Mobility, Cargo Bikes in Urban Mobility (CoBiUM), CityChangerCargoBike.

Jesteśmy również współautorami oraz koordynatorami Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Gdyni (SUMP) oraz jego Planu Działania.

W ramach naszej działalności lokalnej, realizowaliśmy bądź realizujemy szereg kampanii edukacyjno-promocyjnych kierowanych do lokalnej społeczności, między innymi: