Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Mobilna Gdynia powstała w ramach unijnego projektu CIVITAS DYN@MO we współpracy z Politechniką Gdańską. Stroną zarządza Samodzielny Referat Projektów Unijnych i Zarządzania Mobilnością Urzędu Miasta Gdyni, który odpowiada za formę strony, jej treść, utrzymanie i promocję (m. in. przez profil Mobilna Gdynia na Facebooku, współtworzony wspólnie z Pełnomocnikiem Prezydenta miasta Gdyni ds. Komunikacji Rowerowej i zarządzanym przez Niego Samodzielnym Zespołem ds. Komunikacji Rowerowej). W tworzenie strony Mobilna Gdynia angażują się również współpracujące z nami inne działy Urzędu Miasta Gdyni oraz Zarządu Dróg i Zieleni.

Wszystkich chętnych zapraszamy do współtworzenia z nami treści strony Mobilna Gdynia, poprzez wysyłanie treści pod Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript..

→ Kim jesteśmy?

Samodzielny Referat Projektów Unijnych i Zarządzania Mobilnością (UZM) w Urzędzie Miasta Gdyni.

→ Co robimy?

Zajmujemy się szeroko pojętym zarządzaniem mobilnością. Nasza działalność ma charakter edukacyjno-promocyjny i ma na celu zmianę sposobu postrzegania samochodu jako głównego środka transportu, poprzez promocję alternatywnych sposobów podróżowania po mieście, tj.: podróże piesze, rowerem lub transportem zbiorowym.

Aby realizować nasze działania jeszcze skuteczniej, aplikujemy o środki unijne na ich dofinansowanie. Zrealizowaliśmy bądź realizujemy następujące projekty:

  • SEGMENT - wykorzystujący segmentację rynku w projektowaniu i realizacji kampanii marketingowych,
  • CIVITAS DYN@MO - złożony z 10 różnorodnych zadań w zakresie wdrażania rozwiązań ITS i ICT, czystych i efektywnych energetycznie pojazdów oraz Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP),
  • CH4LLENGE - wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie SUMP,
  • ENTER.HUB - w ramach niego opracowaliśmy koncepcję rewitalizacji węzła transportowego Gdynia Główna (Plac Konstytucji),
  • FLOW - opracowanie modelu ruchu rowerowego dla Gdyni oraz symualcji ruchu w mieście przy założeniu różnych wariantów, np. strefy pieszej na ulicy Starowiejskiej,
  • FREGHT TAILS - dedykowane miejsca dostaw dla przedsiębiorców w centrum Gdyni,
  • CoBiUM - możliwość bezpłatnego wypożyczenia i testowania rowerów towarowych (cargo) przez lokalnych przedsiębiorców,
  • CityChangerCargoBike - rowery towarowe (cargo) dla użytkowników prywatnych,

Ponadto, koordynujemy uczestnictwo Gdyni w krajowej sieci miast CIVITAS - CIVINET.

Jesteśmy przedstawicielami miasta w opracowywaniu europejskiej Agendy Miejskiej - odpowiedzialni za zadanie dot. miękkich projektów w Partnership for Urban Mobility (PUM).

Współtworzyliśmy i koordynowaliśmy prace nad Planem Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Gdyni (SUMP) oraz jego Planu Działania.

W ramach naszej działalności lokalnej, realizowaliśmy bądź realizujemy szereg kampanii edukacyjno-promocyjnych kierowanych do lokalnej społeczności, między innymi:

Co roku organizujemy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Gdyni, w tym Dzień bez Samochodu i Dzień Trolejbusowy. W 2018 roku, Ministerstwo Infrastruktury przyznało nam nagrodę za najbardziej innowacyjne wydarzenie związane z obchodami ETZT - Escape Trolley.

 

Kontakt telefoniczny: 58 527 29 80