Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


CAR - element realizacji gdyńskiej strategii elektromobilności

Miasto Gdynia, w listopadzie 2018 r., przystąpiło do międzynarodowego konsorcjum realizującego projekt CAR - Creating Automotive Renewal, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach programu Interreg Południowy Bałtyk.

Projekt realizowany jest przez grupę partnerów z kilku krajów: Industrial Development Centre South, Gmina Lund, Technical University of Denmark, Regional Municipality of Bornholm, PVA-MV AG Rostok, Rostock Port GmbH, Politechnikę Gdańską, Miasto Szczecin i Miasto Gdynia.

W ramach projektu CAR będą opracowywane rozwiązania systemowe dla wdrożenia i rozbudowy systemów zarządzania pojazdami elektrycznymi, w skład których wejdą pojazdy, stanowiska ładowania, rozwiązania płatnicze, modele biznesowe, w ramach spotkań informacyjnych oraz dyskusji panelowych z firmami i organizacjami, które są zainteresowane inwestowaniem w flotę pojazdów elektrycznych.

Jednym z pierwszych efektów projektu było zorganizowane w Trójmieście seminarium – „Wyzwania transformacji w obszarze samochodów elektrycznych", które odbyło się 22 maja 2019 roku, na terenie Politechniki Gdańskiej.

W trakcie seminarium zostały omówione m.in. aspekty związane z zakupem samochodów elektrycznych, budową infrastruktury ładowania i ich obsługą, systemami zarządzania flotą samochodów elektrycznych, carsharingiem opartym o samochody elektryczne, wykorzystaniem sieci trolejbusowej dla potrzeb ładowania EV oraz wybranymi zagadnieniami dotyczącymi recyklingu baterii Li-Ion. Prelegenci podzielili się wiedzą i praktycznym doświadczeniem z zakresu realizacji różnych zadań w obszarze elektromobilności. Przedstawiciele miast Szczecina i Gdyni przedstawili koncepcje rozwoju „północnego korytarza" dla samochodów elektrycznych (EV).

Zagadnienia będące przedmiotem projektu są elementami realizowanej przez Gdynię strategii elektromobilności związanej z obowiązującą ustawa „O elektromobilności i paliwach alternatywnych" od stycznia 2018 r. Kolejnym elementem realizacji projektu CAR będą zaplanowane badania opinii publicznej i gdyńskich firm na temat wiedzy i potrzeb w zakresie elektromobilności.

Harmonogram projektu jest zaplanowany do końca 2020 r.

Autor: M. Rzeźniczak

CAR-SB-logotype