Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Projekt FLOW

 

Flow EU

 

W maju 2015 r. Gdynia przystąpiła do FLOW (Furthering Less congestion by creating Opportunities for more Walking and cycling) - trzyletniego projektu dofinansowanego z programu Horyzont 2020 Unii Europejskiej.

Konsorcjum projektu tworzone jest przez miasta Gdynię, Budapeszt, Dublin, Lizbonę, Monachium, Sofię oraz znane, europejskie instytucje działające na rzecz rozwoju zrównoważonego transportu (m.in. POLIS, Walk21, PTV).

Misją projektu FLOW jest wpłynięcie na postrzeganie rozwoju ruchu pieszego i rowerowego jako efektywnej metody zmniejszenia zatłoczenia na drogach. FLOW jest pierwszym projektem, którego zadaniem jest wyraźne powiązanie rozwoju ruchu pieszego i rowerowego z redukcją zatłoczenia komunikacyjnego. Cele projektu obejmują m.in: określenie roli ruchu pieszego i rowerowego w redukcji kongestii, aktywne wspieranie organów administracji publicznej w przeciwdziałaniu zatłoczeniu komunikacyjnemu, zwiększenie świadomości o potencjale ruchu pieszego i rowerowego, wspieranie rynku nowych produktów i usług dla pieszych i rowerzystów w celu przeciwdziałania zatorom na drogach.

W ramach projektu FLOW, Gdynia planuje rozszerzyć model transportowy opracowany w ramach projektu CIVITAS DYN@MO o ruch pieszy i rowerowy, uzyskując w ten sposób narzędzie wspierające procesy planowania, podejmowania decyzji, a także pozwalające na analizowanie wpływu działań w zakresie ruchu rowerowego i pieszego na warunki ruchu i poziom zatłoczenia. Działania realizowane przez Gdynię w ramach projektu FLOW obejmują:

  • Analizę działań w zakresie ruchu pieszego oraz ich wpływu na zmniejszenie ruchu samochodowego i zatłoczenia komunikacyjnego,
  • Uwzględnianie planowanych w Gdyni sieci rowerowych w analizach dotyczących zmian ruchu drogowego.