Badania profilu dostaw w Śródmieściu Gdyni
Uprzejmie informujemy, iż w dniach 22-23 marca br., w godzinach 6:00-18:00, na ulicy: Świętojańskiej, Starowiejskiej i Abrahama w Gdyni odbędzie się badanie profilu dostaw.
Badaniem zostaną objęte ulica Starowiejska i Świętojańska w Gdyni na całej swojej długości oraz ul. Abrahama na odcinku od ul. Starowiejskiej do ul. Armii Krajowej. Badanie realizowane będzie w ramach projektu unijnego Freight TAILS, współfinansowanego z programu URBACT II w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Jako dostawę w przedmiotowym badaniu traktujemy każde przemieszczenie towaru niezbędnego w podstawowej działalności odbiorcy, z uwzględnieniem działalności usługowej na jego rzecz - tj. obsługa techniczna lokali, serwis urządzeń, bez względu na ilość i formę, jak również bez względu na rodzaj wykorzystywanego pojazdu. Dostawa może być wykonywana przez firmę zewnętrzną, jak i osobiście przez właściciela danego punktu.
Przedmiotem analizy są dostawy do odbiorców zlokalizowanych na parterze budynków wzdłuż tych ulic. W wyjątkowych przypadkach, analizowane będą także dostawy do obiektów zajmowanych przez więcej niż jednego obiorcę, np. budynków biurowo-usługowych. Uwzględnieni zostaną również odbiorcy, dla których wejście do obiektu znajduje się na analizowanych ulicach lub dojazd do miejsca dostawy realizowany jest przez te ulice (w obrębie wewnętrznego podwórka).
Badanie profilu dostaw zostanie przeprowadzone z wykorzystaniem dwóch metod: bezpośredniego badania ankietowego odbiorców oraz obserwacji sposobu wykonywania dostaw przed siedzibą odbiorcy.
W celu zapewnienia jak najwyższego poziomu jakości przeprowadzonych badań, w dniu 15 marca br. Wykonawca organizujący badanie na zlecenie Miasta przeprowadził szkolenie dla ankieterów, którzy będą obserwować dostawy. Ankieterzy zostali przede wszystkim poinformowani w jaki sposób poprawnie wypełniać formularz.
Podczas przeprowadzania badań ankieterzy zostaną wyposażeni w wizytówkę oraz odblaskowe kamizelki ułatwiające ich identyfikację. Badanie zostanie przeprowadzone z wykorzystaniem elektronicznego formularza dostępnego za pośrednictwem urządzeń mobilnych, co ma pozwolić na dokładniejsze, możliwie wiarygodne pomiary czasu i miejsca dostaw. Wykorzystana technologia umożliwi automatyczną rejestrację czasu trwania dostawy oraz pozwoli na lokalizację ankietera z wykorzystaniem systemu GPS.
Obserwacja sposobu realizacji dostawy przed siedzibą odbiorcy ma na celu zgromadzenie szczegółowych informacji na temat charakterystyki dostaw - informacji o ilości i rozkładzie czasowym dostaw zarówno w poszczególnych dniach tygodnia, jak i wskazanie godzin koncentracji dostaw w ciągu dnia - jedynie w ujęciu statystycznym. Indywidualne dane firmowe pozyskane w trakcie badań nie będą rozpowszechniane ani publikowane.