Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.



Konferencja - Dobre praktyki równoważenia transportu w województwie pomorskim

konf 4W piątek 16 listopada 2012 r. w Hotelu Nadmorskim w Gdyni odbyła się konferencja pt. "Dobre praktyki równoważenia transportu w województwie pomorskim", zorganizowana w ramach projektu unijnego SEGMENT. Wydarzenie to miało charakter regionalny.

Umożliwiło wymianę doświadczeń między uczestnikami, jak również prezentacje interesujących przykładów równoważenia transportu w miastach województwa pomorskiego. Ponadto, wspólnie poszukiwano nowych sposobów wspierania i umacniania aktywnej mobilności poprzez promowanie sposobów podróżowania alternatywnych do transportu samochodowego.

Wśród ponad 100 zaproszonych na to spotkanie gości znaleźli się przedstawiciele branży transportowej, administracji samorządowej, edukacji oraz sektora prywatnego z regionu województwa pomorskiego.

Poniżej znajduje się wykaz prezentacji podczas konferencji:

„15 lat rozwoju polityki rowerowej Gdańska - z doświadczeń aktywnego obserwatora"
dr Piotr Kuropatwiński, Pomorskie Stowarzyszenie Wspólna Europa - prezentacja do pobrania (12 MB)

„Segmentacja rynku w projektowaniu i realizacji kampanii marketingowych na przykładzie projektu SEGMENT"
Karolina Marszałkowska, Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni - prezentacja do pobrania (10 MB)

„Doświadczenia z przebiegu kampanii Pieszy autobus"
Ewa Nowak, Szkoła Podstawowa nr 16 w Gdyni - prezentacja do pobrania (1,48 MB)

„Doświadczenia z przebiegu kampanii Do pracy jadę rowerem"
Izabela Gendek, Biuro Planowania Przestrzennego w Gdyni - prezentacja do pobrania (9,25 MB)

„Wybrane działania w zakresie promocji transportu rowerowego w Malborku na przykładzie ELMOS"
Michał Mroczkowski, Urząd Miejski w Malborku - prezentacja do pobrania (116 MB)

„Wybrane działania w zakresie promocji transportu rowerowego w Tczewie na przykładzie projektu PRESTO"
Anna Peichert, Małgorzata Ciecholińska, Urząd Miejski w Tczewie - prezentacja do pobrania (52,7 MB)

„Wybrane działania w zakresie promocji transportu rowerowego w Gdańsku na przykładzie projektu CIVITAS MIMOSA"
Monika Evini, Urząd Miejski w Gdańsku - prezentacja do pobrania (4,22 MB)

„Infrastruktura rowerowa w Gdyni - stan obecny i wyzwania na przyszłość"
Rafał Studziński, Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni - prezentacja do pobrania (14,2MB)

„Konkurs na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Pomorskiego"
Anna Golędzinowska, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Udział w konferencji wzięło 53 uczestników.
Zarówno organizatorzy jak i uczestnicy uznali spotkanie za bardzo udane. Udowodniło ono, że w naszym województwie istnieją liczne dobre praktyki w zakresie równoważenia transportu i zarządzania mobilnością, stanowiące inspirację i wzór do naśladowania.