Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Podsumowujemy Dzień Bez Samochodu 2013 w Gdyni

Dzień Bez Samochodu 2013

Organizowany w Gdyni 22 września Dzień Bez Samochodu przyciągnął wielu uczestników. Zaproponowaliśmy Wam wiele atrakcji, gdzie każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Najmłodsi mogli wziąć udział w malowaniu kartonowych (oczywiście zrównoważonych!) środków transportu: rowerów, autobusów i trolejbusów, a także miło spędzić czas w dziecięcej części naszej strefy relaksu. Dla nieco starszych zorganizowaliśmy warsztaty dekorowania rowerów oraz szycia filcowych saszetek, które cieszyły się ogromnym powodzeniem – w ciągu kilku dni od ogłoszenia zapisów zajęte zostały wszystkie dostępne miejsca! Piękne, udekorowane rowery przyciągały wzrok przechodniów. Inne, udekorowane rowery stały przez cały tydzień (Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 16-22 września) wzdłuż Alei Jana Pawła II wraz ze standami, na których mogliście znaleźć ciekawostki dotyczące ruchu rowerowego, pieszego, przestrzeni publicznych czy naszych działań w zakresie zrównoważonego transportu. Mieszkańcy przechadzający się Skwerem mogli wypocząć w Strefie relaksu – poczytać książkę, pograć w gry planszowe, zjeść, napić się pysznej kawy z kawiarni rowerowej czy nawet wziąć udział w warsztatach z robienia zakwasu do chleba. W tym samym czasie w budynku PLO oraz w gdyńskim Infoboxie odbywały się warsztaty urbanistyczne w zakresie przestrzeni miejskiej przyjaznej mieszkańcom, w szczególności dotyczące obszaru Skweru Kościuszki i Alei Jana Pawła II. Dla użytku mieszkańców udostępniliśmy również darmową wypożyczalnię rowerów wraz z przyczepkami lub fotelikami rowerowymi dla najmłodszych, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

Malowanie kartonowych modeli środków transportu  Strefa relaksu

Zajęcia dla najmłodszych - malowanie kartonowych środków transportu (po lewej) i strefa relaksacyjna (po prawej)

Wystawa rowerów na Skwerze  Warsztaty urbanistyczne

Wystawa dekorowanych rowerów na Skwerze (po lewej) i warsztaty urbanistyczne w gdyńskim Infoboxie (po prawej)

Tego samego dnia obchodziliśmy również CIVITAS Day oraz Europejski Dzień Trolejbusowy i również z tej okazji przygotowaliśmy pewne atrakcje dla mieszkańców. Po Gdyni przez cały wrzesień jeździły trolejbusy z bannerem promującym wydarzenie, natomiast 22 września w gdyńskich trolejbusach kursujących ul. Świętojańską rozdawane były drobne upominki dla pasażerów. Na Skwerze Kościuszki postawiliśmy również stoisko informacyjne, w którym mogliście uzyskać informacje na temat projektu CIVITAS DYN@MO, w którym uczestniczy Gdynia (to w ramach tego projektu zorganizowaliśmy obchody Europejskiego Dnia Trolejbusowego), poczęstować się „projektową" krówką czy innym upominkiem, a także poczytać o projekcie w specjalnie przygotowanej ulotce.

Punkt informacyjny projektu Dyn@mo  Ozdobiony trolejbus

Punkt informacyjny projektu CIVITAS DYN@MO (po lewej) i oklejony trolejbus (po prawej)

Dnia 22 września, na Skwerze Kościuszki odbyło się również oficjalne podsumowanie oraz rozdanie dyplomów i promes nagród w konkursie rowerowym „Do pracy jadę rowerem, a Ty?".

Rozdanie nagród konkursu rowerowego

Ceremonia rozdania nagród konkursu „Do pracy jadę rowerem, a Ty?"

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu obfitował również w wiele innych atrakcji. 22 września wszyscy właściciele lub współwłaściciele samochodów mogli jeździć za darmo transportem zbiorowym w Gdyni (autobusami i trolejbusami), za okazaniem dowodu rejestracyjnego. W dniach 20-22 września pasażerowie Szybkiej Kolei Miejskiej mogli skorzystać z oferty ZOOM SKM, skierowanej dla osób podróżujących razem – cena biletów dla grup 2-5 osób była 33% niższa. 21 września po Trójmieście kursowała darmowa, historyczna linia autobusowa 101, pomiędzy Gdynią a Gdańskiem, obsługiwana m.in. przez nowoczesne gdyńskie autobusy zasilane CNG. Dnia 22 września pomiędzy Gdynią Grabówek SKM a Orłowem SKM kursowała bezpłatna linia trolejbusowa 326, obsługiwana przez zabytkowe trolejbusy. 21 września PKT przyjmowało w zajezdni wycieczkę, na zajezdni natomiast wywieszono baner promujący Europejski Dzień Trolejbusowy. W ramach ETZT ZKM Gdynia oraz portal Trojmiasto.pl zorganizowali konkurs pt. „Złap trolejbus", polegający na przesłaniu przez uczestników ciekawego ujęcia gdyńskiego trolejbusu. Nagrodą dla wszystkich laureatów był „Dzień z trolejbusami", podczas którego mogli uczestniczyć w kierowaniu trolejbusowym ruchem, prowadzili trolejbus wart prawie 2 miliony złotych na terenie zajezdni, zakładali szelki, zobaczyli jak wygląda trolejbus od dołu. Jednym słowem - poznali gdyńską komunikację trolejbusową „od kuchni". Ponadto, zwycięzca otrzymał miesięczny bilet na okaziciela, ważny na wszystkich liniach w sieci ZKM Gdynia.

[Za współpracę i pomoc w organizacji obchodów na Skwerze Kościuszki i al. Jana Pawła II dziękujemy w szczególności: Uniwersytetowi Gdańskiemu, Straży Miejskiej, Przedsiębiorstwu Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni, firmom Mr.Bloom oraz PROMOTION.PL, fundacjom Bomalihu oraz Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości Starter, Marcie i Maćkowi – prowadzącym warsztaty urbanistyczne, wypożyczalni rowerów ALFA oraz kawiarni rowerowej VeloCafe.]

[zdjęcia: materiały ZDIZ]

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: