Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Wyścig przez Polskę – ostatnie przygotowania przed majowym startem!

Od 4 do 31 maja uczniowie gdyńskich szkół będą uczestniczyć w konkursie „Wyścig przez Polskę”. W wyścigu biorą udział całe klasy i to między nimi będzie rozgrywać się rywalizacja. Wynik każdej z nich tworzyć będzie suma odległości pokonanych przez uczniów w czasie porannych podróży do szkoły pieszo, na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce.

Podobnie jak w zeszłym roku wszyscy uczestnicy będą mogli śledzić postępy swojej i innych klas pod adresem wpp.mobilnagdynia.pl, gdzie znajdować się będzie mapa z wyznaczoną wirtualną trasą Wyścigu przez Polskę. Trasa rozpoczyna się w Gdyni i kończy w Warszawie, ale jej przebieg prowadzi przez takie miasta jak Wrocław, Kraków, Lublin, Poznań czy Łódź – co łącznie daje dystans 3 700 km!

Obecnie trwają ostatnie przygotowania do rywalizacji – uczniowie sprawdzają jaka odległość dzieli ich domy od szkoły i wypełniają specjalny Dziennik Podróży, który pomorze im określić łączną liczbę pokonanych kilometrów. W każdej z klas odbędzie się również spotkanie z przedstawicielami ZDiZ Gdynia oraz firmy Jero Sp. z o.o., która odpowiada za realizację konkursu. W czasie spotkanie uczniowie maja okazję dowiedzieć się więcej na temat aktywnej mobilności oraz poznają wszystkie szczegóły dotyczące Wyścigu – w tym również przewidywane nagrody. Głośne brawa i wyrazy zachwytu zapowiadają zaciętą rywalizację!

Konkurs finansowany jest z 7 Programu Ramowego w ramach projektu CIVITAS DYN@MO (DYNamic citizens @ctive for sustainable MObility).

W niektórych szkołach sezon rowerowy trwa już w pełni!

Aktywna mobilność - dla uczestników konkursu to hasło nie stanowi już żadnej tajemnicy.

Uczniowie poznają przebieg konkursu.

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: