Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Mapy ciepła powstałe na podstawie danych GPS z ECC 2016

 

Podobnie jak w roku ubiegłym, dzięki udziałowi w European Cycling Challenge Gdynia pozyskała dane GPS, dotyczące przejazdów rowerowych uczestników tego konkursu. Tegoroczna edycja to ponad 16 tysięcy podróży, dzięki którym możemy lepiej poznać rowerowe zwyczaje gdynian.

Tak jak inne miasta uczestniczące w konkursie, Gdynia otrzymała dostęp do tak zwanej mapy ciepła, obrazującej natężenia ruchu rowerowego. Można ją zobaczyć tutaj. Dodatkowo zdecydowaliśmy się na opracowanie map obrazujących osobno natężenie ruchu rowerowego w dni robocze i weekendy, a także jedynie w godzinach porannego i popołudniowego szczytu. Wszystkie wymienione mapy są dostępne do wglądu w internecie – hiperłącza zamieszczono na dole artykułu.

Przedstawiamy też animację obrazująca natężenie ruchu rowerowego w ciągu dnia.

Dane pozyskane w ramach ECC 2016 zostaną również wykorzystane na rzecz projektu FLOW. Umożliwią one bardziej dokładne odwzorowanie zachowań rowerzystów w budowanym modelu systemu transportowego miasta, uwzględniającego nie tylko ruch samochodowy i transport publiczny, ale także rowerzystów.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim członkom gdyńskiego zespołu ECC 2016 za ich zaangażowanie!

  1. Mapa ECC 2016 - Natężenie ruchu rowerowego w dni robocze
  2. Mapa ECC 2016 - Natężenie ruchu rowerowego w weekendy
  3. Mapa ECC 2016 - Natężenie ruchu rowerowego w godzinach 06:00 – 09:00
  4. Mapa ECC 2016 - Natężenie ruchu rowerowego w godzinach 16:00 – 19:00

Kampania została zrealizowana w ramach projektu CIVITAS DYN@MO.

 

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: