Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


"Do pracy jadę rowerem" - ruszyła kolejna edycja!

rowerzysta kolor koła 880x300

Rozpoczęło się wielkie rowerowe poruszenie! Pracownicy firm mających siedzibę na terenie Gdyni wsiedli na rowery i aż do 16 września będą uczestniczyć w nowej edycji kampanii „Do pracy jadę rowerem". Już wiadomo, że w tym roku padł kolejny rekord liczby firm, a to nie koniec - do konkursu można przyłączyć się w każdym momencie trwania akcji. Jeśli twoja firma lub Ty nie zarejestrowaliście się jeszcze w konkursie, można to zrobić w każdej chwili!

Rusza rekordowa edycja

Tuż po Świętach Wielkanocnych rozpoczęła się już siódma edycja akcji. Z każdym rokiem kampania „Do pracy jadę rowerem" stale się rozwija. W 2012 roku, gdy startowała jej pierwsza odsłona, do udziału zgłosiło się kilkanaście osób z trzech gdyńskich firm. W zeszłym roku rowerowe wyzwanie przyjęło ponad 1500 osób ze 179 miejsc pracy, a teraz – jeszcze przed startem konkursu – padł kolejny rekord liczby zgłoszonych firm!

Kampania zachęca pracowników gdyńskich firm do zmiany ich nawyków transportowych – główny cel to przesiadka z samochodu na rower. Wiosna i lato to najlepsze warunki, ale wielu uczestników kontynuuje dojazdy do pracy rowerem również przy niższych temperaturach.

Rower jest dla każdego – udowadnia to różnorodność zawodów, które reprezentują uczestnicy. Do pracy na dwóch kołach dojeżdżają między innymi pracownicy IT, pracownicy fizyczni, nauczyciele, żołnierze, spedytorzy, a także lekarze oraz sami właściciele firm.

- Rower jest o tyle fajnym środkiem transportu, że zastępuje poranną kawę. Człowiek dojeżdżając do pracy jest od razu gotowy do działania, ma mnóstwo endorfin w sobie i nie potrzebuje czasu, żeby się rozbudzić - przekonuje Jakub Furkal, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. komunikacji rowerowej.

Akcja sięga daleko również pod względem geograficznym - zarejestrowało się wiele firm z różnych części Gdyni, zarówno z ulicy Hutniczej, Śródmieścia, ulicy Łużyckiej czy ulicy Rdestowej. Jeździć mogą wszyscy, zarówno małe biznesy liczące do dziesięciu osób, ale i wielkie firmy, które zgłaszają uczestników dosłownie w setkach. Co ważne, w kampanii „Do pracy jadę rowerem" biorą udział nie tylko mieszkańcy Gdyni. Najbardziej „wymagające" przypadki dojazdów to osoby, które do pracy przyjeżdżają z Gdańska, Redy czy Wejherowa, udowadniając tym samym, że nic nie stoi na przeszkodzie!

Jak jeździć? To naprawdę proste

Na czym polega sam udział w konkursie? Każdy zarejestrowany w kampanii pracownik wpisuje swoje podróże rowerem na stronie internetowej konkursu. Zasada zliczania wyniku jest prosta, podróż do pracy to jedna podróż, podróż z pracy do domu to już kolejna podróż. Rowerzyści, którzy odbędą w tygodniu minimum 6 podróży rowerem otrzymają w kolejnym tygodniu roboczym tak zwane „śniadanie rowerowe" – będzie na nich czekać pożywna kanapka oraz deser! To nie koniec niespodzianek, bo każdy kto w czasie trwania akcji odbędzie co najmniej 35 podróży lub przejedzie minimum 280 kilometrów rowerem będzie mógł wylosować jedną z 30 nagród pieniężnych po 500 złotych! Losowanie odbędzie się podczas oficjalnego zakończenia konkursu w trakcie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności.

Nagrodzone zostaną też najlepsze firmy - jedną z kategorii jest np. nagroda za najwięcej zainwestowanych środków w rozwój lub promocję ruchu rowerowego wśród pracowników. Dzięki temu poprawia się rowerowa infrastruktura w Gdyni. W zeszłym roku PKP SKM w Trójmieście wybudowała zadaszony parking rowerowy „Gdynia Cisowa Rowerowa" w miejscu, które było wykorzystywane wcześniej jako parking dla samochodów!

Dołącz do pracowników na rowerach

Cały czas można jeszcze dołączyć do akcji „Do pracy jadę rowerem", wystarczy tylko w kilku prostych krokach zarejestrować się na stronie internetowej dopracyjaderowerem.mobilnagdynia.pl. Tam można się też zapoznać z regulaminem konkursu. Kampania potrwa do 16 września, prowadzi ją Samodzielny Referat Projektów Unijnych i Zarządzania Mobilnością Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni. Dodatkowych informacji o konkursie udziela Agata Lewandowska – przez e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. oraz pod nr telefonu: 58 764 40 09.

Video

Źródło: ZDiZ Gdynia / gdynia.pl 

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: