Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Jedź z Gdynią 2018

OGR2018

Dnia 1 września wystartowała Ogólnopolska Gra Rowerowa, w której miasta rywalizują w systematycznym wykorzystywaniu roweru w codziennych podróżach. Gra jest organizowana przez Asante Bikes w partnerstwie z Gdynią, Gdańskiem, Sopotem oraz Tczewem. W Gdyni kampania odbędzie się pod hasłem „Jedź z Gdynią".

Celem kampanii jest zmotywowanie mieszkańców do regularnej jazdy na rowerze w miesiącach jesiennych. Pierwsze miesiące roku szkolnego to doskonała okazja, aby do pracy czy szkoły wybierać właśnie rower. Wygrywają ci, którzy zdobędą jak największą liczbę punktów w ramach codziennych podróży rowerowych przebytych od 1 września do 31 października 2018 roku.

Pobierz aplikację i włącz się do rywalizacji
Zmagania uczestników będą widoczne na bieżąco w aplikacji, w formie rankingów, ale również na dedykowanej stronie www.grarowerowa.pl. Oprócz zabawy dowiemy się między innymi, jak bardzo jesteśmy ekologiczni – o ile ograniczyliśmy emisję CO2 oraz jakimi trasami jeżdżą rowerzyści, co pomoże w planowaniu nowych dróg rowerowych.

„Jedź z Gdynią" będzie w sposób szczególny promować w naszym mieście regularne, codzienne dojazdy rowerem do pracy i z powrotem. Firmy oraz uczelnie chętne do wzięcia udziału w Ogólnopolskiej Grze Rowerowej mogą zarejestrować swoje drużyny poprzez internetowy formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie konkursu oraz zmotywować pracowników i uczniów do aktywnego uczestnictwa w rywalizacji.

Aby stać się uczestnikiem gry wystarczy pobrać aplikację „Activy" wykorzystującą dane GPS i dołączyć do drużyny firmowej, uczelnianej lub dzielnicowej.

Jedź na rowerze i zdobywaj nagrody
Po zakończeniu rywalizacji nagrodzeni zostaną najlepsi uczestnicy, którzy wykażą się największą wytrwałością.

– Zabawę organizujemy właśnie teraz, aby przekonać mieszkańców, że koniec lata to nie powód, aby rower chować do piwnicy. W październiku punkty będą naliczanie podwójnie, aby jeszcze bardziej przekonać nieprzekonanych – mówi Jakub Furkal, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. komunikacji rowerowej.

Zasady rywalizacji
Wygrywają te osoby i drużyny, które zdobędą największą liczbę punktów. Każdy przejazd będzie odpowiednio punktowany według poniższych zasad:

  • 1 pkt za każdy przejechany kilometr + 5 pkt za każdy przejazd powyżej 1 km (przerwa między podróżami nie może być krótsza niż 20 minut) LUB
  • 1 pkt za każdy przejechany kilometr + 50 pkt (2 x dziennie) za każdy przejazd do pracy/uczelni (dotyczy 5 dowolnych dni w tygodniu),
  • punkty przyznawane będą tylko za przejazdy rozpoczynające się lub kończące w Gdyni,
  • czas trwania wrzesień – październik,
  • w październiku punktujemy podwójnie!

W odróżnieniu od rywalizacji European Cycling Challenge, która odbywała się w Gdyni w minionych latach, w tegorocznej grze do punktacji liczą się wszystkie kilometry z trasy przejazdu, pod warunkiem, że ten zaczyna lub kończy się w Gdyni. Można rozpocząć swoją podróż w np. Pruszczu Gdańskim i zakończyć w Gdyni – otrzymamy punkty za wszystkie przejechane kilometry.

Uczestnicy będą mogli rywalizować między sobą na poszczególnych poziomach:

  • indywidualnym,
  • pomiędzy uczelniami wyższymi,
  • pomiędzy firmami, stowarzyszeniami,
  • pomiędzy miastami.

Odbierz materiały promocyjne i zachęć do udziału w rywalizacji
Aby ułatwić promocję kampanii wśród pracowników firm i uczelni można odbierać materiały promocyjne – plakaty w siedzibie Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni, przy ulicy 10 Lutego 24, w pokoju 317, na 3 piętrze, w godzinach: poniedziałek - piątek 08.00-16.00.

Rejestracja poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.GraRowerowa.pl.
Więcej informacji na profilu wydarzenia oraz tu.

Źródło: gdynia.pl

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: