Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Gdynianie polubili MEVO!

Rower MEVO 2

Statystyki mówią same za siebie – gdynianie czekali na rower metropolitalny i chętnie z niego korzystają. Przez pierwsze dwie dobry działania MEVO konta w systemie utworzyło ponad 4500 mieszkańców, a do tej pory nowoczesne rowery przejechały po gdyńskich drogach już ponad 7000 kilometrów!

W czwartek o 14:00 minęły dokładnie dwie doby od oficjalnego uruchomienia MEVO. Gdyńskie statystyki wyglądają co najmniej dobrze i wskazują, że gdynianie chętnie wsiedli na rowery metropolitalne!

Do tej pory na zarejestrowanie się w systemie zdecydowały się 4592 osoby z Gdyni. Co ciekawe, statystyki na razie wskazują na większą aktywność mężczyzn – spośród użytkowników z Gdyni blisko 64% to panowie.

Nie wszyscy zdążyli już wypożyczyć rower, ale w tej chwili około 1600 osób to aktywni użytkownicy. Dwa dni przyniosły dokładnie 2211 wypożyczeń rowerów MEVO na terenie Gdyni.

Jak gdynianie korzystają z rowerów? Jeśli już na nie wsiadają, to przejeżdżają statystycznie ponad 3 kilometry w czasie jednej podróży, co – biorąc pod uwagę gęstość rozmieszenia stacji w całym mieście – oznacza jazdę nieco dłuższą niż tylko do najbliższego punktu. Do godziny 14:00 w czwartek gdyński „licznik" zatrzymał się na 7119 przejechanych kilometrach!

Poprawia się pogoda, więc bardzo możliwe, że statystyki MEVO w Gdyni będą coraz lepsze. Na razie liczby jasno wskazują, że gdynianie chętnie korzystają z nowego środka transportu - charakterystyczne, niebieskie rowery często widać na ulicach, drogach rowerowych i w najbardziej charakterystycznych punktach miasta.

Więcej informacji na temat systemu roweru metropolitalnego oraz linki do pobrania oficjalnej aplikacji na smartfony na stronie internetowej www.rowermevo.pl.

Autor: K. Złoch
Źródło: gdynia.pl

 

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: