Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Rowerem do pracy - znamy zwycięzców

Finał DPJR

Za nami finał 9. edycji kampanii „Do pracy jadę rowerem". W tym roku, w związku z pandemią, nie można było spotkać się z uczestnikami osobiście, dlatego losowanie nagród zorganizowano online. Podczas transmisji podziękowano wszystkim dojeżdżającym do pracy rowerem, koordynatorom, wskazano nagrodzone firmy oraz wylosowano zwycięzców. Finał konkursu poprowadziły pracownice Samodzielnego Referatu Projektów Unijnych i Zarządzania Mobilnością.

Trwająca 40 tygodni kampania „Do pracy jadę rowerem" zakończyła się w niedzielę, 25 października. W tym roku do konkursu zgłosiło się 331 firm, a 1 986 uczestników zarejestrowało 131 588 przejazdów. Łaczna długość tych podróży to 1 124 543 kilometry. Z powodu pracy zdalnej w wielu zakładach nie pobito tym razem rekordu, ale wśród niektórych firm oraz uczestników i tak pojawiły się znakomite wyniki.

Pracownicy gdyńskich firm korzystali ze strony internetowej, na której mogli także sprawdzać rankingi i śledzić wyniki innych uczestników. Za regularne dojazdy otrzymywali rowerowe śniadania, a na koniec - zestawy gadżetów do swoich pojazdów, na przykład torby podsiodłowe, oświetlenie oraz narzędzia.

W tym roku nagradzano firmy, za liczbę zarejestrowanych przejazdów do/z pracy, w 4 kategoriach. Znaczenie miała wielkość przedsiębiorstwa. Chodziło o to, aby zwrócić uwagę na fakt, że liczy się regularność i liczba podróży, a nie długość przebytych tras.

Laureaci z mikrofirm

Wśród mikrofirm na miejscu pierwszym znalazła się firma Simplar Mikołaj Feliński z 426 przejazdami, natomiast na drugim - Euro Lider Group z liczbą 338 przejazdów.

Małe firmy

Zwycięzcą w tej kategorii został Dział Sprzętu Ratowniczego Warsztatów Techniki Morskiej z 1289 przejazdami, a wynik 1132 należy do Dywizjonu Okrętów Podwodnych.

Średnie firmy

Kolejną kategorią są firmy średnie, a wśród nich najlepszy okazał się Zarząd Dróg i Zieleni, którego pracownicy odbyli 3195 przejazdów. Druga na podium jest Jednostka Wojskowa 3660 z wynikiem 2865.

Duże firmy

Wśród dużych firm bezkonkurencyjny ponownie okazał się CRIST, którego pracownicy odbyli 8503 przejazdy (o 20% więcej niż w zeszłym roku), a kolejnym laureatem został Radmor z liczbą 3397.

Do ośmiu zwycięskich firm do rozlosowania wśród uczestników trafią pakiety upominków od partnerów tegorocznej edycji - Alexandra oraz PEWiK. Z kolei Mobilna Gdynia, dla pracowników aktywnie korzystających z rowerów, przygotowała przyborniki na biurko w kształcie roweru cargo.

Osoby, które podczas całej kampanii zarejestrowały minimum 60 przejazdów, wzięły udział w losowaniu nagród pieniężnych. Wśród 800 potencjalnych szczęśliwców znalazły się 62 osoby, które wygrały 200, 350 lub 500 zł. Łączna pula nagród wyniosła 22 000 zł.

- Gratuluję wszystkim uczestnikom kampanii „Do pracy jadę rowerem" ponad miliona wyjeżdżonych kilometrów! Dziękuję za Waszą systematyczność i wysiłek włożony w codzienne dojazdy do pracy. Cieszę się, że wybieracie rower, który jest obecnie bardzo bezpiecznym i zdrowym środkiem transportu, a przy okazji zapewnia Wam codzienną aktywność fizyczną. Mam nadzieję, że w przyszłym roku - oby spokojniejszym - spotkamy się osobiście w licznym gronie, aby podsumować kolejną, 10. edycję tej kampanii - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

W zeszłym roku w konkursie wprowadzono nową tradycję. Zamiast statuetek - firmy dostały drzewa. Wiele zwycięskich przesiębiorstw zorganizowało wówczas, razem z pracownikami, uroczystości zasadzenia takich „żywych pamiątek". Tym razem, w związku z ograniczeniami oraz brakiem spotkań integracyjnych, firmy nie otrzymają drzew.

Natomiast i tak zostanie posadzonych 40 nowych drzew - po jednym na każdy tydzień kampanii. Część z nich zostanie oznaczona tabliczkami z nazwami zwycięzców oraz logotypem konkursu. Warto tych sadzonek poszukać w przestrzeni miejskiej i zrobić im zdjęcie, ponieważ wszystkie przesłane fotografie otrzymają upominki od Mobilnej Gdyni.

Szczegóły konkursu już wkrótce pojawią się na Facebooku Mobilna Gdynia.

Organizatorzy konkursu dziękują koordynatorom w firmach za pomoc w organizacji kampanii, wszystkim uczestnikom za aktywny udział, a partnerom za wsparcie tegorocznego konkursu.

Partnerem strategicznym kampanii była firma Crist S.A., a wykonawcą agencja Smile Reprezent.

Finał 9. edycji konkursu „Do pracy jadę rowerem" można obejrzeć na kanale Youtube.

Źródło: gdynia.pl
Autor: M. Śliżewska

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: