Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Cargo-rowery wspólnie #wGdyni

Cargo rowery bulwar

Po Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Łodzi nastała pora na Gdynię jako gospodarza Ogólnopolskiego Zlotu Rowerów Towarowych. We wrześniu odbędzie się piąta edycja imprezy skierowanej do użytkowników i entuzjastów rowerów towarowych, jak i wszystkich tych, którzy są zainteresowani tym środkiem transportu.

Są już widoczne na ulicach miasta i na co dzień pomagają w realizacji zadań firmom czy instytucjom. Rowery towarowe, tzw. cargo bikes zdążyły już zadomowić się w Gdyni. Miasto jest uczestnikiem dwóch projektów unijnych związanych z nowym środkiem transportu - CityChangerCargoBike z programu Horyzont 2020 oraz CoBiUM z programu Interreg Południowy Bałtyk. Testujemy i sprawdzamy już od kilku miesięcy jak użytkuje się rowery cargo w przestrzeni miejskiej, a teraz nad morze zapraszamy także rowerzystów z innych miejsc w Polsce - już 7 i 8 września Gdynia będzie gospodarzem Ogólnopolskiego Zlotu Rowerów Towarowych.

Z założenia zlot jest polem do wymiany doświadczeń pomiędzy polskimi miastami i organizacjami, dla których rowery towarowe to ważny element w codziennych podróżach. Uczestnicy przez dwa dni będą także mieli szansę testować rowery i zapoznać się z działaniami Gdyni w ramach projektów unijnych.

To nie wszystko - na lepsze poznanie miasta pozwoli przejazd rowerowy z gdyńskim przewodnikiem Michałem Miegoniem. To szansa, aby z siodełka roweru pokazać Gdynię z dużą liczbą ciekawostek i anegdot. Parada zakończy się koncertem gdyńskiego zespołu Kiev Office na woonerfie na ulicy Abrahama.

Niedziela to część bardziej warsztatowa, podczas której prezentowane będą gdyńskie projekty związane z rowerami cargo, dobre praktyki innych polskich miast i organizacji oraz plany związane z obecnością tego środka transportu w naszym otoczeniu. O zrównoważonej logistyce miejskiej opowie dr Daniel Kaszubowski z Politechniki Gdańskiej, a Jacek Tokarski z Wydawnictwa Wysoki Zamek przybliży rolę książek społecznie zaangażowanych.

Program Ogólnopolskiego Zlotu Rowerów Towarowych w Gdyni

7.09.2019 (sobota)
11:00 – rejestracja uczestników oraz zapisy na wyścigi (Skwer Arki Gdynia)
11:0013:00 - piknik rowerowy (Skwer Arki Gdynia)

  • Prezentacja projektu i rowerów COBIUM (Interreg Południowy Bałtyk)
  • Prezentacja projektu City Changer Cargo Bike (Horyzont 2020)
  • Testowanie rowerów towarowych
  • Warsztaty z jazdy rowerami ręcznymi z Fundacją Aktywnie do przodu
  • Stoisko Wydawnictwa Wysoki Zamek
  • Konkursy i nagrody
  • Fotobudka z logo zlotu
  • Kącik dla dzieci oraz tworzenie biżuterii rowerowej

13:00 – 14:30 - wyścigi rowerów towarowych (Skwer Arki Gdynia - al. Marsz. Piłsudskiego)
15:00 – 17:00 - przejazd rowerowy (Skwer Arki Gdynia - al. Marsz. Piłsudskiego – al. Zwycięstwa – Orłowska – Molo – al. Zwycięstwa – Świętojańska – Armii Krajowej – Borchardta - Skwer Kościuszki – Molo Południowe – Skwer Kościuszki – 10 Lutego – 3 Maja – Armii Krajowej - woonerf na ul. Abrahama) z przewodnikiem Michałem Miegoniem
17:00 – 19:00 - integracja i koncert Kiev Office na woonerfie, ul. Abrahama

8.09.2019 (niedziela)
9:00 - Przywitanie gości
9.10 – 10:30 - warsztaty na temat obszarów rozwoju wykorzystania rowerów towarowych w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem logistyki miejskiej – dr Daniel Kaszubowski, Politechnika Gdańska
10:30-10:50 - prezentacje kandydatów do organizowania Zlotu Rowerów Towarowych w 2020 r.
10.50 - przerwa kawowa
11:10 – 11:30 - prezentacja przykładów z zagranicy na podstawie projektów CoBiUM oraz CCCB – Agata Lewandowska
11.30 – 11:50 - prezentacja filmów promujących rowery cargo w Gdyni oraz miastach-partnerach CoBiUM oraz CCCB - Paweł Kimel
11:50 – 12:10 - Jak książki społecznie zaangażowane mogą zmieniać nasze miasta – Jacek Tokarski, wyd. Wysoki Zamek
12:10 - tort z okazji 5-lecia Zlotu Rowerów Towarowych
12:40 – 14:30 - prezentacje dobrych praktyk z polskich miast połączone ze zwiększaniem świadomości społecznej na temat rowerów towarowych (media, eventy, vipy, imprezy miejskie)
14:30 - wybór miasta - gospodarza zlotu w 2020 roku
15:00 – zakończenie zlotu

Zapisy na zlot rozpoczęły się w poniedziałek, 5 sierpnia. Można zarejestrować się za pomocą internetowego formularza zgłoszeniowego, a na osoby, które przyjadą na swoim rowerze cargo (lub z nim) czekają zlotowe upominki. W formularzu można także deklarować chęć wzięcia udziału w części warsztatowej w roli prelegenta.

Autor: K. Złoch
Źródło: gdynia.pl 

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: