Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Kolejne urządzenia zliczają rowerzystów w Gdyni

Rower Gdynia

Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni uruchomił kolejne liczniki rowerowe. Urządzenia mierzące natężenie ruchu jednośladów zostały zamontowane na ul. Płk. Stanisława Dąbka, na bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego, jeden licznik przeniesiony został na Al. Zwycięstwa.

- Urządzenia pozwalają na jednostkowe zliczanie rowerzystów przekraczających dany przekrój drogi rowerowej i obserwację w jaki sposób rozkładają się potoki ruchu jednośladów. Dane są przetwarzane i analizowane przez inżynierów Referatu. ds. rozwoju komunikacji rowerowej w gdyńskim Zarządzie Dróg i Zieleni, pozwala to m.in. na planowanie rozmieszczenia nowej infrastruktury – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Każdego miesiąca dane z liczników rowerowych są aktualizowane. Można je znaleźć pod linkiem. Aktualnie w Gdyni działa 11 urządzeń zliczających automatycznie ruch rowerowy, znajdują się przy ulicach:

 • Zwycięstwa / Bernadowska
 • Zwycięstwa / Redłowska
 • Władysława IV (przy przystanku autobusowym w pobliżu X LO)
 • Górskiego przy Stadionie Rugby
 • Wiśniewskiego / Estakada
 • Morska / Kcyńska przy jezdni w kierunku Centrum
 • Morska / Kcyńska przy jezdni w kierunku Rumi
 • Chwarznieńska (Obwodnica)
 • Wielkopolska / Strzelców
 • Płk. Dąbka (nieopodal ul. Ledóchowskiego)
 • bulwar Nadmorski (w pobliżu parkingu przy Al. Piłsudskiego)

- Zliczanie rowerzystów odbywa się automatycznie dzięki pętlom indukcyjnym zamontowanym w nawierzchni drogi rowerowej. Przy jednym z liczników, przy Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym zamontowana jest również tablica, która pokazuje informacje odnośnie przejazdów rowerowych w danym dniu oraz dane z całego roku – mówi Jakub Furkal, Oficer Rowerowy Gdyni.

Najwięcej rowerzystów odnotowuje licznik umieszczony w drodze rowerowej przy skrzyżowaniu alei Zwycięstwa i ul. Redłowskiej, czyli jednej z głównych arterii miasta. Od początku roku urządzenie zarejestrowało prawie 480 tys. przejazdów. W sumie liczniki w Gdyni zarejestrowały w tym roku ponad 2 mln przejazdów.

Zakup nowych liczników rowerowych oraz przeniesienie urządzenia zostały zrealizowane w ramach projektu pn.: „Pomorskie trasy rowerowe o znaczeniu międzynarodowym – utworzenie trasy R-10 na obszarze Gdyni".

FE POIS poziom pl-1 rgb

 

Fot. tytułowe: gdynia.pl
Źródło: gdynia.pl

 

 • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: