Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
kontakt-mobilnagdyniao-nas
facebooktwitterPinterest
logowanie-buttonrejestracja-button

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider
 


Autobusem na wycieczkę rowerową?

Ciekawe rozwiązanie dla rowerzystów wprowadził w tym roku powiat poznański. W weekendy we wrześniu i październiku br. w powiecie funkcjonuje nowa linia autobusowa 471, obsługiwana przez hybrydowe autobusy z przyczepką do przewożenia 20 rowerów.

Linią 471 rowerzyści mogą dojechać z dużych osiedli mieszkaniowych Swarzędza, Koziegłów, Murowanej Gośliny i Biedruska do malowniczych, turystycznych szlaków rowerowych (na obszarze powiatu znajduje się łącznie 524 km szlaków rowerowych), położonych na rozległym terenie powiatu tj. Eurovelo R1-R6 i R9, Cysterski Szlak Rowerowy, Pierścień dookoła Poznania, Szlak Kościołów Drewnianych oraz Mała i Duża Pętla Rowerowa. Przewóz rowerów jest darmowy, a ceny biletów atrakcyjne, dzięki czemu powiat liczy na przyciągnięcie miłośników dwóch kółek, ale także amatorów pieszych wycieczek. Jeżeli pomysł się sprawdzi, będzie kontynuowany w kolejnych latach.

Autobusy z przyczepką rowerową w Marawach Południowych (Czechy) - źródło: eltis.org

Rozwiązanie nie jest zupełnie nowe. W 2012 roku w Mowarach Południowych w Czechach uruchomiona została testowa linia autobusowa, umożliwiająca podróżnych dojechanie wraz z rowerem do malowniczych regionów Czech, będąca alternatywą dla podróżowania pociągiem, gdzie przewóz rowerów jest również możliwy. Autobusy z przyczepkami jeździły na 12 trasach w weekendy między kwietniem a wrześniem. Podobnie jak w przypadku Powiatu Poznańskiego celem rozwiązania było ułatwienie rowerzystom poruszania się po regionie, dotarcie do szlaku rowerowego czy pokonanie części trasy autobusem. W zależności od rodzaju przyczepki możliwe było przewiezienie 6 lub 20 rowerów. Dzięki dużej popularności (2500 turystów przewiezionych w 2012 roku) oraz nieznacznym kosztom funkcjonowania usługi - rozwiązanie nie zwiększa znacznie kosztów funkcjonowania transportu zbiorowego w regionie, a największym kosztem są przyczepki kosztujące ok. 2000 euro, usługę uruchomiono również w 2013 r.

źródła:

http://wiadomosci.onet.pl/poznan/powiat-poznanski-uruchomia-linie-autobusowa-z-przyczepa-do-przewozu-rowerow/xt0d73

http://www.aglomeracja.poznan.pl/aglomeracja/public/aglomeracja/news.html?co=print&id=85150&instance=1141&lang=pl&parent=0

http://www.eltis.org/discover/case-studies/helping-cyclists-travel-public-transport-south-moravia-czech-republic

[zdjęcie tytułowe: Szlak rowerowy "Do rezerwatu Gogulec", Suchy Las, fot. MOs810 CC BY-SA 4.0]

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez:

O projekcie

civitas logoCIVITAS DYN@MO (DYNamic citizens @ctive for sustainable MObility) to europejski projekt realizowany w ramach inicjatywy CIVITAS II PLUS, finansowany z 7-go Programu Ramowego Komisji Europejskiej. Celem projektu jest wdrożenie nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie mobilności oraz wymiana wiedzy i.doświadczeń pomiędzy uczestniczącymi w nim miastami: Gdynią, Akwizgranem (Niemcy), Koprivnicą (Chorwacja) i Palmą de Mallorca (Hiszpania). Partnerami w realizacji części gdyńskiej projektu są: Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański oraz Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni.

Ostatnie wiadomości z Twittera

Przedstawiamy sylwetki kolejnych autorów nominowanych do tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia - tym razem kategor… https://t.co/CGNOLWbM3J

by Gdynia

RT @ArkaGdyniaSSA: 🕘 Koniec meczu. Niestety, wrócimy z Krakowa bez zdobyczy punktowej. 📆 Kolejne spotkanie Arka rozegra #wGdyni z Górnikiem…

by Gdynia