Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Gdynia w broszurze europejskiego projektu „Do The Right Mix”

Kopia broszura - baner

W 2014 roku, ponad 2 000 miast z 44 różnych krajów uczestniczyło w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu (European Mobility Week). W ramach przedsięwzięcia zorganizowano szereg aktywności skierowanych na promocję zrównoważonej mobilności miejskiej na poziomie lokalnym.

Przekaz zeszłorocznej kampanii brzmiał „Nasze ulice, nasz wybór". Celem było podniesienie świadomości wśród ogółu społeczeństwa i polityków, na temat konieczności przeznaczenia większej przestrzeni miejskiej na rzecz pieszych i rowerzystów. Korzystanie ze zrównoważonych środków transportu, w miejsce prywatnych samochodów jest najlepszą metodą osiągnięcia tego celu.

Kopia BestPracticeGuide

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu jest częścią szerszego projektu „Do The Right Mix" („Łącz rozsądnie"). W 2014 roku Gdynia wzięła udział w przedsięwzięciu, poprzez organizację akcji „Parkingowa (r)ewolucja". W 2015 r. miasto zorganizowało tę samą kampanię z własnych środków. Na 2 miejscach parkingowych powstały konstrukcje „Punkt Spotkań" (ul. Orłowska oraz Skwer Arki Gdynia) oraz konstrukcja „Ponadto" na Skwerze Kościuszki.

W tegorocznej broszurze BEST PRACTICE GUIDE 2015, na stronie 16, przedstawiono działalność Gdyni w ramach projektu „Do The Right Mix" w 2014 i 2015 r.

Zapraszamy do lektury pod linkiem!

 Kopia BestPracticeGuideOtwarty

 

Zobacz też:

www.mobilityweek.eu

Usiądź, odpocznij, porozmawiaj

Ciepło i rodzinnie w Punkcie Spotkań

 

 

 

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: