Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Rusza przebudowa węzła drogowego w Śródmieściu

Skrzyżowanie Porotwa

To bardzo dobra wiadomość dla kierowców. Ruszają prace na jednym ze strategicznych węzłów komunikacyjnych w Gdyni. Przebudowie ulegnie układ ulic Tadeusza Wendy, Węglowej, Portowej i św. Piotra. W związku z tym od czwartku, 21 marca na tym obszarze będzie obowiązywała zmieniona organizacja ruchu. Wykonawcą inwestycji jest firma budowlano-drogowa MTM, która na zlecenie firm deweloperskich: Invest Komfort i PB Górski przebuduje obecny układ ulic wraz z infrastrukturą techniczną. Wartość inwestycji to blisko 10,5 mln zł brutto. Zgodnie z umową wykonawca ma 16 miesięcy na oddanie skrzyżowania do użytku.

Przecięcie ulic T. Wendy, Węglowej, Portowej i św. Piotra stanowi jedną z ważniejszych arterii Gdyni, zarówno dla mieszkańców, jak i dla transportu ciężarowego. Rozpoczynające się właśnie prace znacząco wpłyną na przemieszczanie się w tej części miasta - będzie bezpieczniej i łatwiej. Przede wszystkim zmodyfikowane zostanie połączenie ulic. Obecny układ ulegnie uproszczeniu. Zastąpi go tradycyjne, czterowlotowe skrzyżowanie. W jego obrębie powstanie także sygnalizacja świetlna, co znacząco usprawni organizacje ruchu.

Inwestycja to również dobra wiadomość dla rowerzystów i pieszych. Ul. Węglowa (na odcinku od skrzyżowania z ul. Portową do ulicy Bernarda Chrzanowskiego) zostanie wyłączona z ruchu samochodowego i zamieniona w deptak przeznaczony dla amatorów dwóch kółek i przechodniów.

Jakich zmian w organizacji ruchu możemy się spodziewać?
W związku z pracami kierowcy powinni przygotować się na czasowe zmiany w organizacji ruchu. Jutro, 21 marca zamknięciu ulegnie ul. Wendy na odcinku pomiędzy ulicami św. Piotra i Bernarda Chrzanowskiego. Ruch z ul. Wendy zostanie skierowany na ul. Węglową. Zamknięta zostanie także ul. św. Piotra na odcinku pomiędzy ul. Wendy a budynkiem nr 21. Ruch z tej ulicy zostanie skierowany w ul. św. Wojciecha. Zmiany obejmą także lokalizację przystanku autobusowego „Portowa", który zostanie przeniesiony na ul. Węglową. Realizacja tego etapu robót ma zakończyć się w czerwcu.

Inwestorami przebudowy skrzyżowania są firmy deweloperskie: Invest Komfort i PB Górski, które w jego pobliżu realizują dwa projekty budowlane. Na zaawansowanym etapie jest budowa, za którą odpowiada Invest Komfort. Na skrzyżowaniu ulic Portowej i Wendy powstaje nowe osiedle mieszkaniowe. Portova, bo tak nazywa się inwestycja, nawiązuje prostymi i geometrycznymi formami do modernistycznych tradycji Gdyni. Charakterystyczna, ponad 50-metrowa dominanta widoczna z ulicy Świętojańskiej domknie perspektywę Placu Kaszubskiego. W osiedle zostanie też wkomponowany odrestaurowany, zabytkowy budynek.

Drugą inwestycję realizuje firma PB Górski. Będzie to budynek mieszkalny, z częścią usługową na parterze. Obiekt powstanie przy ul. św. Piotra. Obecnie inwestycja jest na wczesny etapie realizacji, trwają prace ziemne.

Autor: J. Ziarnicki
Źródło: gdynia.pl

 

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: