Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Nowe auta na minuty w Gdyni

Panek carsharing

Mieszkańcy Gdyni i Trójmiasta przywykli już do korzystania z aut na minuty, które cieszą się dużą popularnością. Od 1 sierpnia będzie można korzystać z aut nowego operatora. Na ulicach pojawi się blisko 200 nowych samochodów, które będą działały pod szyldem Panek CarSharing.

Nowy operator nie tylko w Gdyni

Do działających już na terenie Trójmiasta operatorów Traficar i MiiMove dołącza kolejna firma – Panek CarSharing. Dokładnie od 1 sierpnia w Gdyni, Gdańsku, Sopocie, Rumi, Redzie, Wejherowie i Pruszczu Gdańskim będzie można skorzystać z floty około 200 nowych aut na minuty. Na razie to Toyoty Yaris i Corolla (w tym hybrydowe), a w przyszłości – większe C-HR i małe suvy.

Panek CarSharing do tej pory działał już w Warszawie, Lublinie i Krakowie. Firma była jednym z sygnatariuszy listu intencyjnego dotyczącego współpracy przy wdrażaniu usługi carsharingu, który podpisano w sierpniu 2017 w Gdyni.

Z okazji uruchomienia usługi w Trójmieście operator nagrodzi wszystkich użytkowników, którzy zarejestrują się do 4 sierpnia – do wykorzystania na przejazdy otrzymają 20 złotych. Pojawienie się nowej firmy na lokalnym rynku carsharingu to dodatkowa zachęta do zrezygnowania z własnego samochodu na rzecz tego, który może być użytkowany przez wielu mieszkańców – w zależności od potrzeby.

- Kolejny operator carsharingowy to potwierdzenie, że działania jakie podjęliśmy w 2017 roku na rzecz uruchomienia tego typu transportu w Trójmieście były istotne i wyczekiwane przez mieszkańców. Gdynianie chcieli alternatywy dla posiadania własnego samochodu i dziś z takiej możliwości chętnie korzystają – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Przez współpracę między samorządami zasięg aut na minuty wykracza poza Gdynię, co pomaga w zmianie przyzwyczajeń transportowych nawet przy nieco dalszych przejazdach. Chcemy nadal stawiać na ekologię, podnosić jakość życia i oddawać więcej przestrzeni mieszkańcom, a zmniejszenie liczby aut na ulicach Gdyni to dobry krok w tym kierunku – podkreśla wiceprezydent.

O Panek CarSharing

Strefa Panek, w której będzie można zostawić samochód została zaprojektowana na podstawie wypowiedzi przyszłych użytkowników i będzie modyfikowana zgodnie z potrzebami lokalnej społeczności.

Jak zapewnia operator, przykładowa podróż z Gdyni na lotnisko w Gdańsku będzie kosztować około 28 złotych - to znacznie mniej w porównaniu do alternatywnych form komunikacji samochodowej. Na samym lotnisku będzie można wypożyczyć samochód i zakończyć wynajem.

Pod koniec czerwca Panek CarSharing zmienił też swój cennik usług, proponując tzw. „koszyk korzyści". Dzięki subskrypcji klient zaoszczędzi od 30 groszy na kilometrze. Tańsze niż wcześniej będzie też podróżowanie w ramach wynajmów dobowych. Klient zapłaci w zależności od klasy samochodu kolejno 90, 120 lub 160 złotych za wynajem na 24 godziny oraz 50 groszy za każdy pokonany kilometr. Koszty obejmują całość przejazdu, łącznie z ceną paliwa i postoju we wszystkich miejskich strefach płatnego parkowania.

Co szczególnie ciekawe, autami carsharingowymi będzie można również podróżować po całym kraju, także w jedną stronę - pod warunkiem oddania samochodu w strefie Panek. Sukcesywnie do strefy dołączane będą kolejne miasta. Orientacyjny koszt podróży z Gdańska do Warszawy wyniesie 260 złotych.

Sam proces rejestracji w usłudze jest prosty: należy mieć prawo jazdy i kartę płatniczą. Wszystko odbywa się za pomocą aplikacji Panek dostępnej w sklepie Google Play oraz AppStore i trwa kilka minut. Maksymalny czas weryfikacji w usłudze to 60 minut.

Więcej informacji na temat Panek CarSharing oraz cennik i warunki na www.panekcs.pl

Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl
Źródło: gdynia.pl

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: