Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Sobota z bezpieczną jazdą w Gdyni

Akcja ratownicza

Molo Południowe w Gdyni na jeden dzień zmieniło się w miasteczko ruchu drogowego. Można tam było m.in.: zapoznać się z zasadami bezpiecznej jazdy, zobaczyć pokaz akcji ratowniczej po dachowaniu samochodu, a także nauczyć się zasad udzielania pierwszej pomocy. Wszystko za sprawą 14. edycji Moto Safety Day. To wydarzenie promujące bezpieczeństwo na drodze i kulturalną jazdę wśród kierowców.

Główny cel Moto Safety Day to zwiększanie świadomości wszystkich uczestników ruchu. Ma uczyć bezpieczeństwa i partnerstwa na drodze oraz promować elektromobilność i poszanowanie dla środowiska naturalnego. Kolejna edycja tego motoryzacyjnego święta odbyła się w sobotę, 27 lipca na molo Południowym w Gdyni.

– Jesteśmy zachwyceni, że możemy być w tak cudnym miejscu. W takiej scenerii łatwiej jest się uczyć o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Podczas wydarzenia pokazujemy, jak być odpowiedzialnym na drodze. Skupiamy się na wszystkich aspektach. Mówimy o bezpieczeństwie na przejazdach drogowo-kolejowych, a także o zasadach, o których muszą pamiętać wszyscy uczestnicy ruchu – motocykliści, rowerzyści, piesi czy kierowcy samochodów osobowych i ciężarowych. Pokazujemy też aspekty martwych punków w ciężarówkach i widoczność z kabiny kierowcy, bo ostatnio my dużo wypadków z ich udziałem. Na miejscu są także symulatory dachowania, zderzeń oraz alkogogle. Przez cały dzień uczymy się też udzielania pierwszej pomocy – mówi Elżbieta Koncka, pomysłodawczyni i organizatorka wydarzenia.

Poza walorami edukacyjnymi wydarzenie niosło ze sobą również inne wartości dodane.

– Pikniki motoryzacyjne takie jak Moto Safety Day to świetna okazja, żeby promować bezpieczeństwo w ruchu drogowym i właściwe zachowania na drodze oraz nie tylko przepisową, ale też kulturalną jazdę. To my wychodzimy do ludzi, nie czekamy aż oni sami przyjdą do nas. Na miejscu są różni partnerzy stanowiska i atrakcje. Każdy może tu znaleźć coś dla siebie i w bezpiecznych warunkach zobaczyć np. jak wygląda akcja ratownicza podczas symulacji wypadku drogowego – mówi kom. Joanna Skrent z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Motoryzacyjne miasteczko stanęło na parkingu przy budynku Akwarium Gdyńskiego. Przez 9 godzin wszyscy zainteresowani mogli liczyć na wiele różnorakich atrakcji. Teren został podzielony na strefy tematyczne. Uczestników oprowadzał po nich prowadzący wydarzenie dziennikarz motoryzacyjny Kuba Bielak. Swoje stoisko zaprezentował tam m.in. Lotos. W ramach akcji „Mistrzowie w pasach" można było dowiedzieć się więcej na temat jazdy w fotelikach oraz o poprawnym zapinaniu pasów bezpieczeństwa. Z kolei Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, jak co roku, stworzył specjalną strefę edukacyjną dla młodzieży i dorosłych. To jednak nie wszystko. Na miejscu porad udzielali także eksperci motoryzacyjni. Można było zapoznać się z zaletami samochodów elektrycznych oraz z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi motocyklistów. Natomiast na stanowisku z hulajnogami elektrycznymi czekały informacje na temat techniki jazdy, regulacji prawnych, zmian i rozwiązań, jakich mogą się spodziewać ich użytkownicy.

Największym zainteresowaniem uczestników cieszyły się pokazy dynamiczne. Przygotowano m.in. symulacje wybuchu poduszki powietrznej w samochodzie, która miała pokazać, jak zwiększyć szansę przeżycia w razie wypadku. Był też pokaz udzielania pierwszej pomocy oraz symulacja akcji ratowniczej po wypadku samochodowym. Służby ratownicze i medyczne zademonstrowały podczas niej prawidłowe zachowanie w miejscu zdarzenia oraz przypomniały główne zasady postępowania w takich sytuacjach.

– Jeżeli udzielamy pomocy lub jesteśmy świadkami wypadku przede wszystkim dbajmy o własne bezpieczeństwo. Najważniejsza zasada to rozsądek i rozwaga, o które ciągle apelujemy. Pamiętajmy o właściwym oznakowaniu swojego pojazdu, który będzie stał na jezdni i miejsca, gdzie będziemy udzielać pierwszej pomocy. Popatrzmy dookoła czy może w okolicy nie ma kogoś, kto dodatkowo mógłby nam w tym pomóc. Ważne jest też prawidłowe wezwanie służb ratowniczych. Powiedzmy, gdzie się znajdujemy, ile osób jest poszkodowanych i czy w zdarzeniu brały udział dzieci. Główna zasada to uważne słuchanie poleceń dyspozytora, nie rozłączajmy się jako pierwsi. I jeszcze raz pilnujmy własnego bezpieczeństwa. Opuszczając auto pamiętajmy, żeby prawidłowo się poruszać. Na przykład jeśli przytrafi się nam awaria pojazdu, to, szczególnie na drogach szybkiego ruchu, apelujemy, aby wychodzić z samochodu od strony pobocza i za barierkami oczekiwać na pomoc – radzi kom. Joanna Skrent.

Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci i młodzieży. Najmłodsi uczestnicy imprezy mieli okazję samodzielnie wykonać nadruki na koszulkach i eko torbach oraz poćwiczyć refleks na relaksometrze. Niespodzianki i pokazy czekały też na nich przy stanowisku Centrum Nauki Experyment. Jednak prawdziwą gratką dla młodych miłośników motoryzacji była możliwość malowania i zdobienia Fiata 126p, czyli kultowego Malucha.

Wydarzenie zakończył koncert Dave'a Bo, który wykonał Saxophone Show. A o oprawę muzyczną podczas całej imprezy zadbał DJ Soober.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Autor: M. Czernek
Źródło: gdynia.pl
Fot tytułowe: M. Puszczewicz

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: