Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Trwa Akcja Zima

Akcja zima

Na gdyńskich drogach trwa Akcja Zima. Opady śniegu i zawieje śnieżne rozpoczęły się w nocy ze środy na czwartek, warunki atmosferyczne są trudne.

- Nasze służby odpowiedzialne za utrzymanie zimowe dróg działają, aby drogi były przejezdne, a chodniki odśnieżone. Utrzymujemy stan pełnej gotowości, według prognoz opady śniegu mogą nam towarzyszyć również w ciągu dnia. Prosimy wszystkich kierowców o wyrozumiałość i ostrożność – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Na gdyńskich drogach pracują specjalistyczne pojazdy LIZUD oraz tabor sprzętowy podwykonawców, którzy obsługują poszczególne sektory Gdyni i drogi o mniejszym znaczeniu komunikacyjnym.

- Dysponujemy zapasem soli drogowej i przeszkolonym zespołem kierowców oraz dyspozytorów gotowych do pracy – mówi Michał Felon, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni – W ramach Akcji Zima w odśnieżaniu Głównego Układu Drogowego bierze udział 10 pojazdów specjalnych, a do godzin porannych zużyto ok 44 ton soli drogowej. W akcję zaangażowanych jest 32 pracowników – dodaje dyrektor ZDiZ.

Działania związane z realizacją Akcji Zima na drogach III i IV kategorii (podzielonych w obecnym roku na 5 sektorów) trwają nieprzerwanie od godz. 02.00 dnia 20.01.2022 do teraz, bierze w nich udział 13 pługo-posypywarek i 13 ciągników z osprzętem.

W zimowe utrzymanie ciągów pieszych minionej doby zaangażowanych było 108 pracowników wykonawców, 23 ciągniki z osprzętem i 19 samochodów dostawczych. Zużyto 56,3 t mieszanki piaskowo - solnej.

Przypominamy, że Referat Planowania i Standaryzacji LIZUD przyjmuje zgłoszenia i interwencje mieszkańców dotyczące dodatkowych potrzeb odśnieżenia dróg gminnych, chodników czy ścieżek rowerowych oraz informacje o zagrożeniach na drogach lub informacje o utrudnieniach w komunikacji pod nr. tel. 725 269 686. Zgłoszenia przyjmuje również dyżurny Straży Miejskiej pod nr. tel. 986. Zgłoszenia dotyczące stanu Obwodnicy Trójmiasta przyjmuje Punkt Informacji Drogowej gdańskiego oddziału GDDKiA tel. 19 111.

Fot. tytułowe: ZDiZ Gdynia
Źródło: gdynia.pl

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: