Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Plany podróży dla firm i instytucji

Sukces biznesu w mieście uzależniony jest od wielu czynników, wśród których istotną rolę pełni skuteczna organizacja podróży ludzi, którzy ten biznes współtworzą. Właściwe planowanie lokalizacji obiektów biurowych powinno przewidywać wpływ obiektu na ruch w mieście. Lokalizacja obiektu powinna zapewnić także możliwie najlepszy dostęp, zarówno dla pracowników jak i jego pozostałych użytkowników. Skutecznym narzędziem do kształtowania oraz usprawniania ruchu w obrębie miasta, będącym elementem zrównoważonego planowania mobilności, są plany podróży dla firm i instytucji generujących ruch.

 Czym jest plan podróży dla firm i instytucji?

Plan podróży to dostosowany do potrzeb poszczególnych organizacji pakiet środków, który ma na celu promowanie zrównoważonych, konkurencyjnych dla indywidualnego transportu samochodowego, środków podróży. Plany podróży może również wskazywać sposób, który pozwoli na zmniejszenie potrzeb przemieszczania się, szczególnie w okresach szczytu komunikacyjnego, gdy sieć transportowa w mieście jest najbardziej obciążona.

Plan podróży dotyczy różnych rodzajów podróży, w tym:

• Podróży pracowników „do" i „z" pracy;
• Podróży służbowych;
• Podróży gości i kontrahentów;
• Dostaw, usług i gospodarki odpadami;
• Floty.

Planowanie podróży w mieście

Umożliwienie poruszania się po mieście wymaga ukierunkowanego podejścia do planowania podróży nie tylko w zakresie transportu zbiorowego. Środki mające na celu zmniejszenie wykorzystania samochodów prywatnych, w kontekście podróży do pracy, stanowią integralną część planów podróży. W wielu przypadkach koniecznym może okazać się także położenie większego nacisku na zachęcenie do ruchu pieszego i rowerowego. Zazwyczaj wystarczy pokazać pracownikom dostępne możliwości podróżowania oraz odpowiednio zachęcić do ich wypróbowania a reszta „zadzieje" się sama.

Skuteczne tworzenie planu podróży dla firmy lub instytucji obejmować powinno kilka etapów, m.in.:

  1. Wstępny lub "przejściowy" plan podróży zawierający opis lokalizacji i ocenę sytuacji, charakterystykę produkcji, opis dostępnych środków podróży oraz dostępnej infrastruktury, analiza przyzwyczajeń transportowych pracowników itp.
  2. Docelowy plan podróży, przygotowany i zrealizowany po szczegółowej analizie dostępnych danych i informacji na temat firmy, jej pracowników i dostawców;
  3. Sprawozdanie monitorujące (na przykład po 5 latach od momentu wprowadzenia planu w życie).

 

[zdjęcie tytułowe: © ARTENS - Fotolia.com]

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: