Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Przed nami energetyczny weekend

Piknik Energetyczny

Niskoemisyjne pojazdy, instalacje do produkcji energii ze źródeł odnawialnych, porady kominiarskie czy pokaz prawidłowego palenia w domowych kotłach. To tylko niektóre atrakcje przygotowane w ramach Pomorskiego Pikniku Energetycznego. Odbędzie się on już najbliższy weekend. 15 i 16 czerwca na skwerze Arki Gdynia przy bulwarze Nadmorskim specjaliści z branży energetycznej będą się dzielić z mieszkańcami swoją wiedzą. Opowiedzą m.in. o tym, w jaki sposób ograniczać emisję pyłów do atmosfery czy jak powstaje energia. Piknik to także idealna okazja do tego, żeby dowiedzieć się więcej o ochronie środowiska i odwiedzić punkt doradztwa energetycznego.

Podczas dwudniowego Pomorskiego Pikniku Energetycznego nie zabraknie zarówno atrakcji, jak i praktycznych informacji. Każdy znajdzie coś dla siebie. Wystarczy przyjść w weekend na skwer Arki Gdynia między godz. 10.00 a 17.00. Na przygotowanych tam stoiskach zaprezentowane zostaną m.in. najnowsze, efektywne urządzenia grzewcze i energetyczne, instalacje do produkcji energii ze źródeł odnawialnych, niskoemisyjne pojazdy komunikacji miejskiej oraz alternatywne dla samochodów pojazdy, które zyskały przychylność mieszkańców Gdyni - takie jak rowery czy hulajnogi elektryczne.

Swoje stoisko będzie też miał Samodzielny Referat ds. Energetyki Urzędu Miasta Gdyni. Przedstawiciele magistratu, wraz ze współorganizatorem wydarzenia - Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, odpowiedzą tam na wszystkie pytania dotyczące m.in. krajowego programu „Czyste powietrze" oraz możliwości otrzymania dofinansowania na likwidację pieców węglowych i montażu odnawialnych źródeł energii.

– Zaprosiliśmy ponad 20 wystawców. Na stoiskach będzie można porozmawiać z wieloma ekspertami. To szansa, żeby dowiedzieć się np. w jaki sposób pozyskać dotacje na zmianę ogrzewania. Obecni będą też specjaliści, którzy pokażą m.in. ekologiczne źródła energii i ciepła – mówi Hanna Górecka-Banasik, kierownik Samodzielnego Referatu ds. Energetyki Urzędu Miasta Gdyni.

Natomiast o zaletach miejskiej sieci ciepłowniczej i możliwości podłączenia do niej opowiedzą przedstawiciele firmy OPEC oraz PGE EC. Przedstawia oni również różne rodzaje wsparcia dla nowych klientów. To jednak nie wszystko. Uczestnicy pikniku będą tam mogli zapoznać się z działaniem węzła cieplnego.

– Jako przedsiębiorstwo, które zajmuje się produkcją, dystrybucją i dostawą energii cieplnej zapraszamy na to wydarzenie, ponieważ chcemy budować świadomość ekologiczną. Chcemy nie tylko bawić się, ale też pokazać jak powstaje energia, skąd się ją czerpie, jakie to są zasoby i że łatwo je stracić. Przygotujemy pokazowy węzeł cieplny. Będzie można zobaczyć poszczególne elementy i zapytać ekspertów do czego służą. Wszystko dlatego, że dla większości osób słowo węzeł cieplny to zwrot enigmatyczny. A to potrzebne urządzenie. Służy do tego, żeby obniżyć bardzo wysoką temperaturę wody, która wydostaje się z elektrociepłowni, a następnie sieciami jest doprowadzana do mieszkańców. Ludzie zazwyczaj nie zdają sobie sprawy, że kiedy odkręcają kran z ciepła wodą to jej maksymalna średnia temperatura wynosi 52 stopnie Celsjusza. Czyli to 100 stopni na wyjściu nie ma prawa dostać się do naszych kaloryferów czy kranów – mówi Iwona Kozłowska, rzecznik prasowy OPEC Gdynia.

Podczas pikniku zaprezentowane zostaną także nowoczesne kominki. A wszyscy zainteresowani będą mogli zasięgnąć porady kominiarskiej. Będzie tez pokaz prawidłowego palenia w domowych piecach.

Organizatorzy nie zapomnieli też o najmłodszych mieszkańcach miasta. Przygotowano dla nich wiele atrakcji. To konkursy i warsztaty ekologiczne, gry i zabawy a także przygoda w Escape Trolley. Kiedy dzieci będą się bawić, dorośli w tym czasie mogą chłonąć wiedzę o najnowszych trendach w energetyce.

Ci, którzy będą chcieli zrobić sobie przerwę i chwilę odpocząć, powinni się udać do strefy relaksu. To miejsce, gdzie można odetchnąć i podładować wewnętrzne baterie. Nie zabraknie także mobilnej gastronomii w strefaie ford trucków.

Organizatorami wydarzenia są: miasto Gdynia, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, OPEC Gdynia oraz spółka PGE EC.

Autor: M. Czernek
Źródło: gdynia.pl

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: