Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


O gdyńskiej mobilności na Kongresie Regionów

Kongres Regionów WSzczurek

Kilkudziesięciu włodarzy największych polskich miast, w tym także prezydent Gdyni, debatuje i wymienia poglądy na kluczowe kwestie związane z rozwojem podczas Kongresu Regionów we Wrocławiu. Wojciech Szczurek był jednym z prelegentów panelu poświęconego mobilności.

Kongres Regionów to duże, dwudniowe wydarzenie poświęcone polskim samorządom, a przede wszystkim – stojącym przed nimi wyzwaniom. Włodarze największych miast spotykają się we Wrocławiu na dziesiątej edycji kongresu, dyskutując tym razem wokół tematów rozwojowych, kluczowych dla samorządów: przestrzeni, otwartości, mobilności, środowiska, finansów i strategii sięgających 2030 roku.

Gdyńskie spojrzenie na mobilność

Na miejscu pojawiło się m.in. kilkudziesięciu włodarzy i przedstawicieli jednostek budżetowych z największych ośrodków miejskich w Polsce, wymieniając chociażby Poznań, Białystok czy Łódź. We Wrocławiu pojawił się także prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek, który był jednym z prelegentów panelu poświęconego kwestii mobilności. Razem z prezydentem Szczurkiem głos w kontrdebacie prowadzonej przez Piotra Kozaneckiego, szefa działu wiadomości Onetu zabrali prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak i prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

Goście poruszyli wszystkie kluczowe kwestie związane z poruszaniem się po polskich miastach: od komunikacji publicznej i zmian w strefach płatnego parkowania, przez nowe środki transportu współdzielonego, wymieniając chociażby elektryczne hulajnogi czy rower miejski aż po kwestie dostępności dla osób z niepełnosprawnością.

- Pojawia się aspekt wpisania nowych, mobilnych funkcji do naszego sposobu myślenia. Do tego, żebyśmy, szanując się nawzajem i widząc różne perspektywy funkcjonalności, tak projektowali przestrzeń publiczną, budynki i nasze miasto, żeby były jak najbardziej przyjazne. Miasto to wspólnota – mówił o kwestii dostępności prezydent Wojciech Szczurek.

Prezydent odniósł się też m.in. do przykładu Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni i tego, jak sprawnie zorganizowany na przestrzeni lat system pozwala na przekonywanie mieszkańców do korzystania ze wspólnego środka transportu.

- Narzędzia tworzą znakomite możliwości rozwoju, ale kluczowe są dane. Z jednej strony bierzemy udział w wielkim wyścigu o jakość. Pasażerowie komunikacji publicznej w naszych miastach jeżdżą w nowoczesnym taborze. Rozejrzyjmy się w miastach Europy zachodniej, naprawdę nie musimy mieć dzisiaj kompleksów. Natomiast zbieranie twardej wiedzy o prawdziwym i konkretnym ruchu powoduje, że skuteczniej i efektywniej zarządzamy komunikacją – zaznaczył podczas kontrdebaty prezydent Gdyni.

W gronie najlepszych w Polsce

Debaty to nie wszystko – Kongres Regionów to także gala, na której wręczane są nagrody dla samorządów. Poznaliśmy laureatów rankingów prowadzonych przez prestiżowy „Forbes", a ponadto Najlepszych Prezydentów Miast n15 na podstawie rankingu przygotowanego przez „Newsweek". Na wysokim, 11. miejscu w grupie najlepszych włodarzy miast w skali kraju znalazł się Wojciech Szczurek.

Głównym organizatorem Kongresu Regionów 2019 jest Ringier Axel Springer Polska, jeden z największych wydawców prasy w Polsce.

Autor: K. Złoch
Źródło: gdynia.pl
Fot. tytułowe: kongresregionów.pl

 

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: