Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Dwa tygodnie dla elektromobilności #wGdyni

Dwa tygodnie elektro

Będziemy testować rowery towarowe, prezentować pojazdy elektryczne i zachęcać do korzystania z zeroemisyjnej komunikacji miejskiej. Już w sobotę, 19 września rozpoczynamy Europejski Tydzień Zrównoważonej Mobilności w gdyńskim wydaniu. Aż do 4 października na placu przy ul. Zawiszy Czarnego będzie gościć zielona przestrzeń.

Świętujemy i prezentujemy

Europejski Tydzień Zrównoważonej Mobilności w Gdyni to już lokalna tradycja. Zbliża się dwunasta edycja, a razem z nią – promocja wszystkich ekologicznych i przyjaznych środowisku środków transportu. To święto trolejbusów, pojazdów elektrycznych czy rowerów. W tym roku wydarzenie przez dwa tygodnie odmieni oblicze placu przy ul. Zawiszy Czarnego, który na co dzień pełni funkcję parkingu.

- Jako miasto już od lat jesteśmy polskimi liderami we wdrażaniu elektromobilności. Stawiamy na ekologiczny transport zbiorowy, szukamy nowych możliwości i chcemy zapewniać mieszkańcom dobre alternatywy dla własnego samochodu. Regularnie otrzymujemy sygnały o innych samorządach wzorujących się na naszych działaniach i nie zwalniamy tempa. Aby dotrzeć z misją promowania elektromobilności do szerszego grona, kolejny raz organizujemy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Zachęcam, żeby w ciągu tych dwóch tygodni znaleźć odrobinę czasu i osobiście przekonać się, dlaczego zeroemisyjne autobusy czy rowery towarowe w miejskiej przestrzeni są tak ważne dla naszego środowiska – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Dokładnie w sobotę, 19 września rozpoczną się obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności w Gdyni. Od tego dnia wspomniany plac przed Muzeum Miasta Gdyni zmieni się w zieloną przestrzeń z wystawą poświęconą zero- i niskoemisyjnym środkom transportu oraz strefom czystego transportu.

Przetestuj i zapytaj o rower cargo

Przy okazji będzie można przetestować miejskie rowery towarowe ze wspomaganiem elektrycznym – do wyboru sześć miejskich rowerów, dwukołowych i trójkołowych. Swoje stoisko z modelami pojazdów przygotuje też towarowe.pl, jeden z polskich dystrybutorów rowerów cargo.

Rowery tego typu będą gorącym tematem, bo na stoiskach informacyjnych projektów CAR, COBIUM oraz CityChangerCargoBike będzie można zaproponować lokalizacje możliwych usprawnień dla cargo-bike'ów i dowiedzieć się więcej o realizacji samych projektów. Mieszkańcy otrzymają możliwość przedstawienia swoich sugestii dotyczących infrastruktury rowerowej w mieście.

Muzeum wychodzi na zewnątrz

Podczas wydarzenia nie zabraknie też stoiska sąsiedniego Muzeum Miasta Gdyni – placówka przygotuje plenerową wystawę i przeniesie swój sklepik z pamiątkami na zewnątrz. Dodatkowo wszyscy odwiedzający, którzy przyjadą na miejsce zeroemisyjnym środkiem transportu będą mieli możliwość zwiedzania Muzeum Miasta Gdyni za darmo! Grę plenerową przygotuje natomiast Biblioteka Gdynia.

Miasto szykuje także niespodziankę - pasażerom transportu zbiorowego podczas trwania Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu rozdawane będą „śniadania rowerowe", które dobrze poznali już uczestnicy konkursu „Do pracy jadę rowerem".

Zabytkowe pojazdy na trasach

To nie wszystko – dla tych, którzy preferują komunikację miejską, ZKM Gdynia przygotowało specjalną ofertę na sobotę, 19 września. W godzinach od 10:00 do 18:30 tradycyjnie funkcjonować będzie bezpłatna dla pasażerów linia autobusowa 101 w relacji: Gdańsk Śródmieście SKM – Gdynia Dworzec Gł. PKP, z kursami co 30 minut.

W godzinach 11:00–18:00 zwiększona do 15 minut zostanie częstotliwość kursowania pojazdów na linii 320 w relacji Gdynia Dworzec Gł. PKP (pl. Konstytucji) – Skwer Kościuszki. Dodatkowe kursy przewidziane zostały do obsługi zabytkowym autobusem marki San H100A, odrestaurowanym przez firmę Przewozy Autobusowe GRYF. Uwaga pasjonaci – to pierwsze pojawienie się tego pojazdu w sieci komunikacyjnej ZKM w Gdyni!

Ponadto w godzinach 10:00-17:30, według rozkładu niedzielnego uruchomiona zostanie linia 326 w relacji Grabówek SKM – Orłowo SKM „Klif", obsługiwana zabytkowymi trolejbusami.

Linie 320 i 326 w dniu 19 września będą bezpłatne dla pasażerów.

Właściciele aut pojadą za darmo

W „Dzień bez samochodu" przypadający oficjalnie na wtorek, 22 września każdy pasażer będący właścicielem lub współwłaścicielem samochodu osobowego ma prawo do bezpłatnych przejazdów na wszystkich liniach ZKM w Gdyni – na podstawie okazanego podczas kontroli biletów ważnego dowodu rejestracyjnego pojazdu, którego jest właścicielem lub współwłaścicielem.

Źródło: gdynia.pl
Autor: K. Złoch

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: