Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Eko droga do szkoły. Finał kampanii „Odprowadzam Sam”

Odprowadzam sam 2020

Kampania „Odprowadzam Sam" dobiegła końca. Nie oznacza to oczywiście, że kończymy zrównoważone podróże do przedszkoli. Gdyńskie przedszkolaki oraz uczniowie klas „O" licznie uczestnicząc w tegorocznej akcji, nabrali dobrych nawyków i deklarują, że o nich nie zapomną. Kampania organizowana przez Referat Projektów Unijnych i Zarządzania Mobilnością polegała na zachęcaniu dzieci i ich opiekunów do docierania do placówek edukacyjnych pieszo, hulajnogą, rowerem lub komunikacją miejską.

Akcja odbywała się we wrześniu oraz październiku – przystąpiło do niej 41 placówek oświatowych z 4440 dziećmi na pokładzie. Na zakończenie nadesłano 31 prezentacji podsumowujących działania poszczególnych grup – zajęcia na temat zrównoważonej mobilności i przestrzeni wokół nas, spacery po okolicy, prace plastyczne, filmy, jak i piosenki. Bardzo ważnym elementem były także plakaty-drzewka z naklejkami symbolizującymi ekologiczne podróże uczestników konkursu.

Film promujący kampanię

Konkurencja była bardzo poważna, a decyzja niełatwa. Jury konkursowe wybrało 5 zwycięskich placówek i przyznało 3 wyróżnienia:

Nagrody:

  1. Przedszkole nr 6 - Krasnoludki i Wróbelki ex aequo - nagroda w wysokości 1000 zł do podziału oraz warsztaty o smogu w wykonaniu firmy SmartLab,
  2. Przedszkole nr 16 - Sowy - nagroda w wysokości 1000zł,
  3. Przedszkole nr 23 - Biedronki i Misie ex aequo - nagroda w wysokości 1000 zł do podziału,
  4. Szkoła Podstawowa nr 31klasy 0a i 0b ex aequo - nagroda w wysokości 1000 zł do podziału,
  5. Zespół Wczesnej Edukacji nr 1 - SP 45 – klasa 0a - nagroda w wysokości 1000 zł.

Wyróżnienia:

  • Przedszkole nr 35 - Rybki - warsztaty o smogu w wykonaniu firmy SmartLab,
  • Przedszkole nr 42 - Misiaczki - warsztaty o smogu w wykonaniu firmy SmartLab,
  • Przedszkole nr 44 - Pszczółki - warsztaty o smogu w wykonaniu firmy SmartLab.

Warsztaty będą odbywać się w reżimie sanitarnym w otwartej przestrzeni, na terenach zielonych przedszkoli lub w systemie hybrydowym.

- Gratuluję wszystkim uczestnikom kampanii – tym małym – często 3-letnim, większym, jak ich opiekunom. Wielu z Was wdrożyło zdrowe nawyki transportowe, zatem to właśnie dzięki Wam wszystkim pod gdyńskimi przedszkolami zmniejszył się ruch samochodowy i zrobiło się bezpieczniej. Mam nadzieję, że droga do przedszkola albo zerówki będzie dla Was miłym akcentem na rozpoczęcie dnia, a dobre nawyki będą utrzymane – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

- Dziękuję koordynatorom – nauczycielom oraz dyrektorom uczestniczących placówek oświatowych za wsparcie przy organizacji kampanii. W tym niełatwym okresie pomogli Państwo zorganizować akcję na tak ważny temat, jakim jest zrównoważona mobilność i jakość powietrza. – dodaje Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Wszystkie grupy otrzymają certyfikaty udziału, każda chętna placówka oświatowa wzbogaci się też o sadzonkę drzewka, a dzieci zostaną nagrodzone drobnymi upominkami.

Kampania oraz film zostały zrealizowane przez agencję Promotion 360.

Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl
Źródło: gdynia.pl

 

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: