Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Transport zrównoważony

Trolejbus linii 24

Tempo życia we współczesnym świecie stawia przed nami coraz większe wymagania, także w dziedzinie transportu. Coraz częściej spotykamy się z koniecznością sprawnego łączenia różnych dziedzin naszego życia, a wynikiem tego jest właśnie pojęcie „zrównoważonego transportu". Niewielu z nas jednak wie co ten termin w rzeczywistości oznacza.

Zrównoważony transport, tak powszechnie obecny w różnych źródłach informacji to taki, który będąc przyjazny środowisku (inaczej mówiąc „zielony") spełnia równocześnie wysokie oczekiwania społeczne i jest korzystny pod względem ekonomicznym. Wszyscy chcemy żyć w czystym i pozbawionym hałasu otoczeniu, mieć możliwość szybkiego i wygodnego podróżowania w różne miejsca, przy jak najniższym koszcie. Narzekamy na „korki" uliczne, mając na uwadze przede wszystkim czas i nerwy, które przez nie tracimy, uważając jednocześnie, że budowa nowych dróg rozwiąże nasze problemy. Samochód jest wciąż najczęściej wybieranym środkiem transportu w Polsce, a przyjazne środowisku sposoby przemieszczania się takie jak: chodzenie pieszo, jazda na rowerze są wciąż traktowane raczej jak sposób wypoczynku. Warto jednak mieć świadomość, że nie jest to dobre rozwiązanie dla rosnącej liczby mieszkańców większości nie tylko polskich, ale również europejskich miast. Należy zatem znaleźć taką alternatywę, by zaspokoić potrzeby transportu i zachować zieloną przestrzeń   w   naszym    najbliższym   otoczeniu przy jednocześnie jak najlepszym wykorzystaniu przestrzeni miejskiej. Właśnie w tym celu między innymi stworzono Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

To największa ogólnoeuropejska inicjatywa poświęcona zrównoważonemu transportowi miejskiemu, organizowana pod kierownictwem Komisji Europejskiej. Obchodzony jest w dniach 16-22 września (w Europie od 1998r. a w Polsce od 2004r.), co roku pod innym hasłem przewodnim. W tych dniach miasta europejskie łączą się w działaniach na rzecz poprawy jakości życia w mieście oraz ochrony środowiska. Jest to inicjatywa długofalowa, a zainteresowanie nią nieustannie rośnie. Dowodem tego jest coraz większa liczba jej organizatorów i uczestników z różnych państw europejskich.

Promocja zrównoważonego transportu podczas tego tygodnia ma pokazać korzyści płynące z ograniczenia korzystania z samochodów na rzecz przyjaznych dla środowiska form transportu - roweru, środków komunikacji miejskiej, chodzenia pieszo oraz stwarzać szansę poznania miasta bez ulicznego hałasu oraz uciążliwego ruchu samochodowego.
W tym roku każdego dnia tego tygodnia miasta uczestniczące w inicjatywie będą prowadzić działania związane z tegorocznym hasłem kampanii „Podążaj w dobrym kierunku". Kulminacją  całego tygodnia jest Europejski Dzień bez Samochodu, przypadający na 22 września.

Gdynia także od kilku lat aktywnie uczestniczy w tej inicjatywie, która niezmiennie cieszy się dużą popularnością wśród gdynian. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, al. Jana Pawła II zostanie zamknięta dla ruchu samochodowego, gdzie odbędzie się wielki festyn rodzinny wraz z licznymi towarzyszącymi mu atrakcjami, a jego tematem przewodnim będzie korzystanie ze środków komunikacji miejskiej, roweru oraz chodzenia pieszo podczas codziennych podróży miejskich.

Dążąc do zmniejszenia uciążliwego dla mieszkańców ruchu samochodowego w miastach oraz poprawy warunków życia i zdrowia ich mieszkańców, serdecznie zachęcamy mieszkańców Gdyni do włączenia się w kampanię społeczną w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

[zdjęcie tytułowe: materiały ZDIZ]

lub zaloguj się przez: