Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Rozwój elektromobilności w Gdyni

do art

Miasto Gdynia od lat działa w kierunku zwiększenia udziału elektromobilności w transporcie. Oferta elektrycznych środków transportu stale się rozwija, a przyszły rok przyniesie wiele nowości.

Miasto Gdynia jako członek Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot przygotowuje się do wprowadzenia Systemu Roweru Metropolitalnego, który będzie funkcjonować już w 2018 roku. System będzie obejmował 14 miejscowości na Pomorzu. W Gdyni stacjonować będzie flota licząca ok. 1000 rowerów, z czego 50 będzie wspomaganych elektrycznie. Trwają również prace nad systemem car-sharing, w którym będzie można wypożyczać pojazdy elektryczne.

Gdyńskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej dysponuje nowoczesną i rozbudowaną infrastrukturą i stale rozwijającą się flotą, na rok 2018 zaplanowano zakup 30 nowych trolejbusów – z tego 16 przegubowych, których w takiej liczbie jeszcze w Gdyni nie było. Zakup będzie współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej. W ciągu ostatnich 5 lat pięć podstacji trakcyjnych zostało zmodernizowanych, powstały 4 nowe, a tabor trolejbusowy wciąż zwiększa swój zasięg dzięki wykorzystaniu akumulatorów oraz systemów odzyskiwania energii w trakcie hamowania.

Kolejną usługą wspierającą rozwój elektromobilności w mieście jest scooter-sharing. Pierwszy system wypożyczania skuterów elektrycznych zadebiutował w Warszawie w marcu. Do tej pory w stolicy dostępnych jest 91 skuterów. 31 lipca system ruszył w Poznaniu oraz jest już dostępny, ale jeszcze w fazie testów, w Trójmieście, gdzie pojawiło się 15 elektrycznych skuterów. Sukces rozwiązania pokazują statystyki z pierwszej doby od otwarcia: skutery w Poznaniu wypożyczano ponad 500 razy, w sumie przejechano ponad 1000 km. Przedstawiciele firmy informują, że trójmiejska flota będzie rozszerzana o 15 kolejnych pojazdów które pojawią się już w tym miesiącu. Do końca sezonu ma być dostępnych 100 skuterów a docelowo 300. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania i wykorzystania skuterów, rozszerzany będzie również obszar na którym pojazdy będą dostępne do wypożyczenia. W tej chwili w Gdyni systemem objęte są: Śródmieście, Kamienna Góra, część Redłowa, Orłowa oraz Działek Leśnych, aczkolwiek mapa zasięgu będzie zmieniała się dynamicznie, wraz z powiększaniem się floty dostępnych pojazdów.

Ze skuterów elektrycznych, po rejestracji, może skorzystać każdy kto ma 18 lat i więcej. Jest to rozwiązanie szczególnie atrakcyjne dla turystów (również zza granicy). Skutery można rezerwować przy pomocy aplikacji na smartfony. Na wyposażeniu każdego skutera są 2 kaski (każdy skuter ma homologację na 2 osoby) i czepki higieniczne. Pojazd dodatkowo ma zamontowany uchwyt na telefon oraz ładowarkę USB. Skuter korzysta z zasilania bateriami litowo-jonowymi, które, są wymieniane przez pracowników, dzięki czemu użytkownik nie musi szukać stacji ładowania. Prędkość maksymalna skutera to 45km/h, a zasięg na pełnej baterii to 80 km.

Warto wspomnieć, że projekt jest w 100% polski. Podczas spotkania z przedstawicielem firmy oferującej usługę scooter-sharing dowiedzieliśmy się, że zarówno system informatyczny, aplikacja oraz specjalnie modyfikowane baterie są autorskim projektem. Cały pojazd, poza obudową, jest wyposażony w podzespoły wyprodukowane w Polsce.

Osoby chętne do zapoznania się z ofertą i testowania elektrycznych i ekologicznych pojazdów dostępnych w Gdyni, w tym skuterów elektrycznych, zapraszamy na Skwer Kościuszki oraz Molo Południowe 17 września w godzinach 11:00-15:00 z okazji Europejskiego Dnia Bez Samochodu oraz Europejskiego Dnia Trolejbusowego. 

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: