Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
kontakt-mobilnagdyniao-nas
facebooktwitterPinterest
logowanie-buttonrejestracja-button

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Autobusy MAN dla Gdyni!

Man Gdynia

Tabor gdyńskiej komunikacji miejskiej zasilą 32 nowe, niskopodłogowe przegubowce i 23 autobusy standardowej długości! Firma MAN Truck&Bus Polska Sp. z o.o. złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu i dostarczy do Gdyni aż 55 nowych autobusów. Całe dwuczęściowe zamówienie jest warte ponad 76 milionów złotych.

Aż 55 fabrycznie nowych autobusów trafi do taboru gdyńskiej komunikacji miejskiej, zastępując najbardziej wysłużone pojazdy. Najkorzystniejszą ofertę w przetargu złożyła firma MAN Truck&Bus Polska i to właśnie autobusy tej marki trafią do Gdyni. Zamówienie składa się z dwóch części i łącznie jest warte dokładnie 76 010 310 zł (brutto).

Za tę kwotę MAN dostarczy 32 nowe pojazdy przegubowe i 23 o standardowej długości. Przegubowce będą kosztować 49 672 320 zł (brutto), standardowe autobusy 26 337 990 zł (brutto). Będą objęte 36-miesięczną gwarancją. Przy wyborze najkorzystniejszej spośród dwóch złożonych w przetargu ofert komisja brała pod uwagę kryteria ceny, terminu wykonania przedmiotu zamówienia, terminu gwarancji i rękojmi, zużycia paliwa, rekuperacji oraz kwestię parametrów technicznych.

- Po szczegółowym przeanalizowaniu i ocenie propozycji, oferta firmy MAN okazała się być tańszą i jednocześnie najkorzystniejszą, także pod względem ważnych parametrów technicznych i eksploatacyjnych. Bardzo zależy nam na tym, by mieszkańcy podróżowali po mieście wygodnie i ekologicznie. Dzięki ogłoszeniu drugiego przetargu udało nam się zyskać spore oszczędności w stosunku do wcześniejszych ofert. Wielomilionowa inwestycja w nowe autobusy to gwarancja rozwoju gdyńskiej komunikacji miejskiej – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

Przypomnijmy, że już w styczniu tego roku miasto poszukiwało dostawcy 55 nowych autobusów w drodze przetargu. Postępowanie wówczas unieważniono ze względu na zbyt wysoką cenę, a wybrana w drugim przetargu oferta okazała się tańsza i pozwoliła na spore oszczędności w stosunku do zakładanego budżetu.

Po wyborze najkorzystniejszej oferty, dalsze procedury prowadzące do podpisania umowy z firmą MAN Truck&Bus Polska mogą potrwać od kilku do kilkunastu tygodni. Koszty zakupu nowych autobusów w 75 procentach pokryje unijne dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Warto wspomnieć, że to nie jedyna znacząca inwestycja w komunikację miejską - wcześniej miasto podpisało wartą ponad 77 milionów złotych umowę na dostawę 30 nowych trolejbusów (w tym 16 przegubowych) oraz 21 baterii litowo-jonowych z firmą Solaris.

Źródło: gdynia.pl

fot. tytułowa: L. Dzierżak

 

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: