Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
kontakt-mobilnagdyniao-nas
facebooktwitterPinterest
logowanie-buttonrejestracja-button

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


55 nowych autobusów w Gdyni

3a510e77db4745598bbef0b1a35811d0

Tak dużego kontraktu nie było w historii gdyńskiego taboru autobusowego od dwudziestu lat. Podpisano umowę z firmą MAN, która dostarczy łącznie aż 55 nowoczesnych pojazdów – w tym 32 przegubowe. Trafią na ulice Gdyni już w przyszłym roku.

Już w przyszłym roku podróż autobusem po ulicach Gdyni będzie wygodniejsza i bezpieczniejsza, a przy tym jeszcze bardziej ekologiczna. Łatwiej będzie korzystać z komunikacji miejskiej także osobom z niepełnosprawnościami, które skorzystają z najnowszych rozwiązań zwiększających dostępność. Podpisana w Urzędzie Miasta umowa z firmą MAN zapewni dostawę 55 nowych autobusów. 23 z nich to pojazdy o standardowej długości, a 32 – przegubowce, które pomieszczą więcej pasażerów.

Aby zobrazować ilość nowych autobusów, najlepiej posłużyć się przykładem: nowy tabor może przewieźć jednocześnie ponad 6,5 tysiąca osób. To największy kontrakt na tego typu pojazdy w ostatnim dwudziestoleciu. Jego łączna wartość to 76 010 310 złotych brutto, z czego aż 75% kosztów pokrywa unijne dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Umowę sygnowali swoimi podpisami prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek i Kamil Gromek, dyrektor sprzedaży autobusów MAN Truck&Bus Polska.

- Nowy, ekologiczny tabor to poprawa jakości życia mieszkańców. Wygodny dojazd do pracy i szkoły, mniej samochodów na drogach i czyste powietrze – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Nowe autobusy, które do Gdyni dostarczy wyłoniona w przetargu firma MAN będą wyposażone w:

  • silniki spełniające najbardziej restrykcyjne normy spalania EURO 6
  • klimatyzację całego pojazdu – zapewniającą komfortową temperaturę podróży, szczególnie latem podczas upałów
  • wszystkie przyciski oznaczone alfabetem Brailla, by ułatwić podróż osobom niewidomym i słabo widzącym
  • tablice systemu informacji pasażerskiej w kolorze białym o wysokiej rozdzielczości (udogodnienie dla osób słabo widzących)
  • dwa monitory LCD (w autobusach przegubowych trzy), w tym jeden 39" tzw. e-koraliki
  • gniazda USB do ładowania telefonów, tabletów itp.
  • rampę ułatwiającą wjazd osobom poruszających się na wózkach inwalidzkich

Najważniejszą zmianą będzie wyższy komfort podróży – pasażerowie zalety nowego taboru odczują już w przyszłym roku. Zgodnie z podpisaną umową, firma MAN ma dokładnie 330 dni na dostawę przedmiotu zamówienia, co oznacza, że na gdyńskich ulicach autobusy pojawią się nie później niż we wrześniu 2019 roku.

Obecnie Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej w Gdyni dysponuje 78, a Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej 92 autobusami (w tym 31 zasilanych gazem CNG). Cały tabor autobusowy jest niskopodłogowy, przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. W trosce o bezpieczeństwo i komfort przewozów pasażerskich, wszystkie autobusy wyposażone są w monitoring oraz tablice informacyjne z systemem głosowym.

Przypomnijmy, że w kwietniu tego roku Gdynia podpisała także umowę z firmą Solaris, dzięki której do wiosny 2019 roku na ulice trafi także 30 fabrycznie nowych trolejbusów, w tym 16 pojazdów przegubowych.

Zdjęcie tytułowe: K. Złoch
Źródło: gdynia.pl 

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: