Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
kontakt-mobilnagdyniao-nas
facebooktwitterPinterest
logowanie-buttonrejestracja-button

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Linia 272 usprawni komunikację na Chwarznie-Wiczlinie

272 ZKMGdynia

Skomunikuje większość osiedli Chwarzna-Wiczlina i ułatwi dzieciom dojazd do przedszkola i szkoły. W Gdyni powstanie nowa linia autobusowa 272. Będzie kursować od pętli Wiczlino Niemotowo do tej na Chwarznie Sokółce i dalej do pętli Wiczlino Działki I. Zostanie uruchomiona dla mieszkańców 25 lutego.

Nowa linia 272 zapewni mieszkańcom Chwarzna-Wiczlina komfort w podrózowaniu po okolicy. Nie tylko połączy wybrane osiedla dzielnicy, ale też usprawni dojazd do przedszkola i Szkoły Podstawowej nr 37 przy ul. Wiczlińskiej 93.

– Linia 272 jest pierwszym połączeniem wewnątrzdzielnicowym w sieci gdyńskiej komunikacji miejskiej. Pozwoli na zintegrowanie dowozu najmłodszych w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino, realizowane obecnie różnymi kursami kilku linii. Jest dostosowana do planu lekcji, połączy wybrane osiedla, co zwiększy komfort i bezpieczeństwo dowozu dzieci do szkół. Wprowadzana zmiana to już drugi w bieżącym roku krok w usprawnianiu obsługi komunikacyjnej tej dzielnicy. W styczniu uruchomione zostały dwie dodatkowe pary kursów na linii 147 – informuje Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Autobusy będą kursować od 25 lutego, tylko w dni nauki szkolnej, w godz. 7-16. Trasa linii 272 biegnie od pętli Wiczlino Niemotowo. Stamtąd ulicami: Wiczlińską, Chwarznieńską, Zaruskiego i Staniszewskiego autobus pojedzie do pętli Chwarzno Sokółka. Tam zawróci i ruszy dalej ulicami: Staniszewskiego, Zaruskiego, Chwarznieńską i Wiczlińską do pętli Wiczlino Działki I. W kierunku powrotnym trasę tej linii zaplanowano również ulicami: Chwarznieńską, Zaruskiego i Staniszewskiego na pętlę Chwarzno Sokółka.

W rozkładzie jazdy przewidziano 10 par kursów wykonywanych w powszednie dni nauki szkolnej.

Uruchomienie nowej linii autobusowej na Chwarznie-Wiczlinie to odpowiedź na potrzeby mieszkańców.

– Autobus szkolny realizujący kursy wewnątrz dzielnicy jest potrzebą, którą mieszkańcy Chwarzna-Wiczlina wskazywali podczas konsultacji dotyczących zmian w transporcie publicznym. To kolejny krok zwiększający atrakcyjność, ale przede wszystkim mający bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa dzieci – podkreśla Jakub Ubych, radny miasta.

Pętla Wiczlino Działki I będzie przystankiem końcowym autobusów linii 272. W związku z tym, od 25 lutego br., na zlokalizowanym tam przystanku nie będą się tam zatrzymywać autobusy linii: 121, 147, 172, 760 i N20 w kierunku ul. Chwarznieńskiej. Obsługę tego rejonu zapewni przystanek Wiczlino - Śliska, który znajduje się w odległości około 150 metrów.

ZKM w Gdyni pracuje nad projektami dalszych zmian, które zapewnią jeszcze lepszą obsługę komunikacyjną tej stale zwiększającej liczbę mieszkańców dzielnicy.

Źródło: gdynia.pl

Fot tytułowa: ZKM Gdynia

 

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: