Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Linia 272 już na trasie

Linia 272

Od poniedziałku, 25 lutego mieszkańcy Chwarzna-Wiczlina mogą korzystać z nowego połączenia autobusowego. Ruszyła wewnątrzdzielnicowa linia 272. Łączy większość osiedli i usprawnia uczniom dojazd do szkoły. Jej trasa biegnie od pętli Wiczlino Niemotowo przez Chwarzno Sokółkę do pętli Wiczlino Działki I. Pasażerowie podróżujący dziś nowa linią otrzymali słodkie upominki.

Dzięki linii 272 mieszkańcy Chwarzna-Wiczlina komfortowo i szybko mogą poruszać się po dzielnicy. Łączy ona wybrane osiedla, ale ułatwia też dojazd do przedszkola i Szkoły Podstawowej nr 37 przy ul. Wiczlińskiej 93.

– Ta linia realizuje nasze nowe spojrzenie na komunikację wewnątrz dzielnic. Jest ona skierowana głównie do uczniów i ma im pomóc dotrzeć do szkoły. Skorzystają z niej również osoby, które chcą dojechać np. po zakupy, ale to dobre rozwiązanie także dla osób starszych, którym łatwiej będzie się poruszać po okolicy. Zdajemy sobie sprawę, że te dzielnice, które rozrastają się bardzo intensywnie, a do nich niewątpliwie należy Chwarzno-Wiczlino, zaczynają potrzebować komunikacji wewnątrz samej dzielnicy. Mamy nadzieję, że zachęci to do korzystania z komunikacji publicznej, zamiast z samochodu – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Pierwszy autobus 272 wyjechał na trasę o godz. 7.21. Gdynianie chętnie korzystali z nowego połączenia.

– Rano, kiedy dzieci jechały do szkoły, było duże zainteresowanie. Pasażerowie przychodzli, pytali o trasę i częstotliwość kursowania autobusu. Myślę, że ta linia pozwoli trochę zmniejszyć korki – mówi Piotr Gruba, kierowca autobusu.

Trasa linii biegnie z Wiczlina Niemotowa, przez osiedle Sokółka oraz ul. Staniszewskiego i Zaruskiego, do pętli Wiczlino Działki I. W kierunku powrotnym autobusy pojadą przez ul. Zaruskiego, Staniszewskiego i osiedle Sokółka do Wiczlina Niemotowa. Szczegółowy rozkład jazdy można znaleźć na stronie ZKM Gdynia.

Autobusy linii 272 będą kursować tylko w dni nauki szkolnej, w godz. 7-16, z częstotliwością co 60 minut. Na wszystkich kursach możliwa jest przesiadka, na pętli Chwarzno Sokółka, na autobusy linii 103 lub 160.

Mieszkańcy Chwarzna-Wiczlina są zadowoleni z powstania nowej linii autobusowej i chwalą pomysł.

– Rano byliśmy pierwszymi pasażerami. Będę korzystać z tej linii, bo mogę spokojnie zaprowadzić dziecko do szkoły i nie biec na powrotny autobus. To idealne połączenie szczególnie dla uczniów. Między ul. Fregatową a Niemotowem nie ma chodników. Dzieci chodziły tu pieszo. Teraz mają autobus i mogą bezpiecznie dojechać do szkoły. Nie raz widziałam też, jak spóźniają się na autobus. Teraz mogą swobodnie dojść na przystanek, bo rozkład jest dostosowany do lekcji. Lepszego rozwiązania nie można było wymyślić – mówi Monika Stefańska, mieszkanka Chwarzna-Wiczlina.

To z resztą sami mieszkańcy zgłosili potrzebę stworzenia takiego wewnątrzdzielnicowego połączenia. Wskazywali na nią podczas konsultacji dotyczących zmian w transporcie publicznym.

W związku z kursowaniem nowej linii na Chwarznie-Wiczlinie wprowadzono zmiany w obsłudze komunikacyjnej. Pętla Wiczlino Działki I będzie przystankiem końcowym autobusów linii 272. W związku z tym, od 25 lutego br., na zlokalizowanym tam przystanku nie będą się tam zatrzymywać autobusy linii: 121, 147, 172, 760 i N20 w kierunku ul. Chwarznieńskiej. Obsługę tego rejonu zapewni przystanek Wiczlino - Śliska, który znajduje się w odległości około 150 metrów.

Kursy linii 140 z pętli Wiczlino Działki I, w kierunku Wiczlina Niemotowa, zostały zastąpione kursami linii 172 od przystanku Dąbrowa Centrum 02. Natomiast dotychczasowy kurs szkolny na linii 140 wykonywany z Wiczlina Niemotowa o godz. 7.24 zostaje zastąpiony kursem linii 272. Na pętli Chwarzno Sokółka zapewniona jest przesiadka na autobus linii 103.

Ponadto wybrane odjazdy autobusów linii 121, 140, 147 i 160 zostały skorygowane do 3 minut. Zmieniony został też charakter przystanku Gierdziejewskiego - z warunkowego na stały. Inne są też godziny odjazdów linii 700 z Wiczlina Niemotowa.

O zmianach można przeczytać tutaj.

 

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: