Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


„Bez szelek” na stadion i do biura

Linia 27

Poruszanie się „bez szelek" daje możliwość nowoczesnym trolejbusom dotarcia w rejony miasta do tej pory niedostępne dla nich. Stąd zmiany, jakie w siatce połączeń wprowadza Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni. Nową trasę zyska m.in. linia trolejbusowa 27, które przebiegać będzie w pobliżu gdyńskich obiektów sportowych, Centrum Handlowego Riviera oraz kompleksów biurowych przy ul. Łużyckiej.

Zmiany wprowadzane przez ZKM Gdynia wejdą w życie w poniedziałek 27 maja. Nową trasą pojedzie linia autobusowa 172. Korekty w rozkładzie jazdy czekają linie 23, 24, 29, 133, 140, 147, 160, 180, 190 i 710. Największa zmiana czeka jednak pasażerów trolejbusu linii 27.

Zmiana trasy linii 27
Na odcinku pomiędzy ul. Warszawską a al. Zwycięstwa „trajtki" pojadą w obu kierunkach ulicami: Śląską, Górskiego, Sportową, Łużycką i Stryjską. Zmiana ta dyktowana jest chęcią objęcia nią ważnych generatorów ruchu w mieście: Stadionu Miejskiego, Hali Sportowo-Widowiskowej Gdynia Arena, Narodowego Stadionu Rugby, Centrum Handlowego Riviera oraz kompleksów biurowych przy ul. Łużyckiej. Wprowadzenie takiej zmiany na trasie linii nie byłoby możliwe bez nowych pojazdów. W ciągu ulic nie ma bowiem sieci trakcyjnej. Nowoczesne trolejbusy będą pokonywały ten fragment z wykorzystaniem baterii.

- Wprowadzane zmiany są niezmiernie potrzebne zarówno ze względu na niezwykle dynamiczny rozwój centrum biznesowego, jak i na dużą ilość obiektów sportowych, których za jakiś czas będzie jeszcze więcej, a to oznacza kolejne imprezy, które warto odwiedzać – tłumaczy Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki – Jeśli istotnie chcemy dbać o to, żeby gdynianie częściej poruszali się transportem publicznym niż swoim samochodem, to musimy zapewniać im odpowiedni komfort tego podróżowania i to właśnie ruch w takim kierunku.

Na nowym odcinku trasy obowiązywać będą przystanki:

  • Węzeł Franciszki Cegielskiej (w kierunku Cisowy);
  • Centrum Handlowe Riviera (w obu kierunkach);
  • Gdynia – Arena n/ż (w obu kierunkach);
  • Stadion PKM (w kierunku Kaczych Buków);
  • Łużycka (w obu kierunkach);
  • Redłowo SKM (w obu kierunkach)

Z trasy linii 27 wyłączone zostaną przystanki:

  • Redłowo SKM – Park Technologiczny (w kierunku Cisowy);
  • Centrum Nauki Eksperyment (w obu kierunkach);
  • Harcerska (w obu kierunkach);
  • Wzgórze św. Maksymiliana – Kapliczka (w kierunku Kaczych Buków);
  • Wzgórze św. Maksymiliana SKM (w kierunku Cisowy).

Zmiany w komunikacji trolejbusowej
Wraz ze zmianą trasy, wydłużą się również godziny kursowania linii 27 w niedziele i święta. Trolejbusy pojadą z częstotliwością co 40-60 minut, w godzinach 11-20.
W dni powszednie obsługę linii 27 zapewnią w całości trolejbusy przegubowe. W soboty i niedziele Solaris Trolino 18 pojadą na liniach 23 i 25.
Drobnym zmianom ulegnie trasa linii 23. W weekendy skrócona zostanie do Dworca Głównego PKP. W zamian do Stoczni Gdynia wydłużone zostaną wszystkie kursy linii 24. Analogiczne rozwiązanie na tych dwóch liniach wprowadzone zostanie w dni powszednie po godzinie 17.
Wraz z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy linii 27, korekcie ulegną niektóre godziny kursów na liniach 23, 24 i 710. Ponadto kursy linii 29 - w godzinach wieczornych we wszystkie dni tygodnia - zostaną skomunikowane z linią 181 w celu zapewnienia dogodnej przesiadki w kierunku Fikakowa. Częstotliwość kursowania trolejbusów na tych liniach nie zmieni się.

Zmiana trasy linii 172
Wraz z wprowadzeniem nowej trasy na linii 27 zmianom ulegnie komunikacja autobusowa w rejonie Stadionu Miejskiego i ul. Łużyckiej. Skrócona zostanie trasa linii 172, która prowadzić będzie z Wiczlina Niemotowa do przystanku Karwiny PKM (bez zajazdu w drodze powrotnej na pętlę Karwiny Tuwima).

- Do tej pory ta linia z niezbyt wysoką częstotliwością obsługiwała obszar przy centrum biznesowym i obiektach sportowych. W tej chwili jej trasa zostanie skrócona do przystanku Karwiny PKM, a rozkład zostanie skoordynowany z odjazdami pociągów z tej stacji – mówi Hubert Kołodziejski, dyrektor Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni.

Kursy na linii 172 będą się odbywać w dni powszednie i soboty w godzinach 5-20, a w niedziele – 11-20 z częstotliwością co 60 min. Dostosowane do rozkładu jazdy pociągów PKM autobusy umożliwią do godziny 13 wygodną przesiadkę z autobusów na pociągi, a po godzinie 13 – z pociągów na autobusy.

Zmiany w komunikacji autobusowej
Zmiany na linii 172 obsługującej dzielnicę Chwarzno-Wiczlino wiążą się również ze uruchomieniem dodatkowych kursów na liniach 140 i 160. W dni powszednie autobusy tych linii kursować będą w kierunku Chwarzna do około godziny 21. Dzięki temu skoordynowane odjazdy autobusów różnych linii do Chwarzna aż do godziny 21 odbywać się będą co 10 minut. Linia 140 zostanie uruchomiona także w soboty – z częstotliwością co 60 minut, w kierunku Śródmieścia w godzinach od 9 do 16, a w kierunku Wiczlina – 10-20.
Linia 160 w soboty funkcjonować będzie w godzinach od 9-16, również z częstotliwością co 60 minut.

Wprowadzenie nowych rozkładów jazdy na liniach 140, 160 i 172 spowoduje także szereg zmian na innych liniach:

  • 180 - do 30 minut zwiększona zostanie częstotliwość kursów w dni powszednie w godzinach 13-16;
  • 190 - do 2 minut zmienione zostają godziny odjazdów z placu Kaszubskiego w soboty, niedziele i święta;
  • 121 - uruchomiony zostaje dodatkowy kurs z przystanku „Redłowo SKM" do Karwin Tuwima o godz. 14:51;
  • 133 - zwiększona zostanie liczba kursów w soboty, niedziele i święta do Dworca Morskiego – będą one wykonywane co 20 minut w godzinach 8-20 w soboty oraz 8-18 w niedziele;
  • 147 - uruchomiony zostanie dodatkowy kurs o godzinie 23.12 z Dworca Głównego PKP w kierunku Karwin Tesco – we wszystkie dni tygodnia, ponadto w soboty, niedziele i święta, w godzinach niefunkcjonowania linii 140 i 172, wybrane kursy tej linii wykonywane będą z zajazdem przez Wiczlino Niemotowo;
  • 700 - zmienione zostają godziny odjazdów z Wiczlina Niemotowa oraz Dworca Morskiego;
  • 740 - skorygowane zostają odjazdy z Kaczych Buków.
  • N30 w zamian za kurs linii N10 rozpoczynający się o godzinie 23:15 z Dworca Głównego PKP w kierunku Kaczych Buków uruchomiony zostanie kurs z przystanku Morska – Estakada (od Dworca Głównego PKP w takim samym rozkładzie jazdy).

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie ZKM Gdynia.

Autor: P. Kukla
Źródło: gdynia.pl

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: