Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Zbliżają się badania ruchu rowerowego prowadzone w ramach projektu FLOW.

 


Gdynia bierze udział w projekcie FLOW, którego celem jest analiza rozwoju ruchu rowerowego i pieszego jako efektywnej metody zmniejszenia zatłoczenia drogowego. W tym celu miasto planuje rozszerzyć model transportowy opracowany w ramach projektu CIVITAS DYN@MO o te dwie formy ruchu. W efekcie powstanie narzędzie wspierające procesy planowania, podejmowania decyzji, a także pozwalające na analizowanie wpływu działań w zakresie ruchu rowerowego i pieszego na warunki ruchu drogowego.

Pierwszym etapem rozbudowy modelu będzie jednak odwzorowanie istniejącego systemu rowerowego, wraz z występującym na nim ruchem. W tym celu w maju bieżącego roku przeprowadzone zostaną badania natężeń ruchu rowerowego, obejmujące niemal 50 punktów na terenie miasta – zarówno przy jego głównych ciągach komunikacyjnych, na poszczególnych dzielnicach jak i w lasach. Lista punktów została stworzona m.in. na podstawie danych GPS pozyskanych w trakcie European Cycling Challenge 2015 oraz została skonsultowana ze Stowarzyszeniem Rowerowa Gdynia.

Pomiarowi natężeń ruchu rowerowego będą również towarzyszyć badania ankietowe. Dzięki odpowiedziom na kilka prostych pytań możliwe będzie scharakteryzowanie ruchu rowerowego oraz określenie wagi połączeń między różnymi rejonami miasta. Już teraz prosimy rowerzystów o przychylność wobec ankieterów w trakcie majowych badań!

Opisane powyżej badania nie będą jednak stanowić jedynego źródła wiedzy o ruchu rowerowym wykorzystywanego w projekcie FLOW. Poza nimi uwzględnione zostaną również ankiety przeprowadzane w ramach konkursu „Do pracy jadę rowerem”, dane GPS zebrane w trakcie European Cycling Challenge 2016 oraz wyniki badań preferencji i zachowań komunikacyjnych prowadzone przez ZKM Gdynia.

Projekt FLOW stanowi wyjątkową okazję do lepszego poznania potrzeb i zalet ruchu rowerowego oraz pieszego w naszym mieście. Należy zaznaczyć, że FLOW jest pierwszym projektem, którego zadaniem jest wyraźne powiązanie rozwoju ruchu pieszego i rowerowego z redukcją zatłoczenia komunikacyjnego.