Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


KE przyjęła pakiet działań na rzecz mobilności w miastach

Flagi

W grudniu 2013 r., Komisja Europejska przyjęła pakiet działań na rzecz mobilności w miastach, poprzez który wspiera działania w zakresie zrównoważonego transportu miejskiego. 

Obszary działań obejmują:

- Wymianę doświadczeń oraz dobrych praktyk – w 2014 r. KE udostępni platformę internetową ukierunkowaną na Plany Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP-y), pomocną dla przedstawicieli miast, planistów, ekspertów i innych zainteresowanych podczas planowania mobilności.

- Zapewnienie wsparcia finansowego – Unia Europejska będzie nadal wspierać projekty w zakresie transportu miejskiego, szczególnie w mniej rozwiniętych regionach UE.

- Badania i rozwój – dzięki inicjatywie CIVITAS 2020 miasta, instytucje, jednostki naukowe i inne będą mogły opracowywać i testować nowe rozwiązania w zakresie mobilności miejskiej.

- Włączenie państw członkowskich w tworzenie warunków do opracowywania i rozwoju Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej.

- Współpracę i skoordynowane działania na różnych szczeblach administracji, a także pomiędzy sektorem publicznym i prywatnym w obszarze logistyki miejskiej, dostępności, rozwiązań w zakresie ITS oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego w miastach.

Więcej na www.ec.europa.eu

[zdjęcie tytułowe: © Pavlo Vakhrushev - Fotolia.com]

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: