Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Zbieramy sugestie w sprawie zmian w sygnalizacji świetlnej na rzecz ruchu pieszego.

 

Gdynia realizuje projekt FLOW, w ramach którego miasto dąży do usprawnienia systemu transportowego poprzez poprawę warunków ruchu dla pieszych i rowerzystów. Od dłuższego czasu na skrzyżowaniach z sygnalizacją w Śródmieściu Gdyni sukcesywnie wprowadzane są również rozwiązania ułatwiające pieszym przechodzenie przez przejścia. Zachęcamy mieszkańców do wskazywania kolejnych miejsc wartych uwagi miejskich inżynierów ruchu.

 Pierwszą ze zmienionych już lokalizacji jest skrzyżowanie ulic Żeromskiego i Derdowskiego. Efekty wprowadzonych zmian są tam różne, w zależności od godziny i dnia tygodnia, a co za tym idzie natężenia ruchu samochodowego:

  • w dni robocze po godzinie 18 oraz przez całe weekendy (gdy skrzyżowaniu występują małe natężenia ruchu samochodowego) na wszystkich przejściach dla pieszych świeci się zielone światło. Jeżeli do skrzyżowania zbliży się samochód, to otrzyma 5 sekund zielonego, po czym program wraca do fazy gdzie światło zielone mają wszyscy piesi.
  • poza godzinami szczytu ale przed godziną 18 w dni robocze (gdy ruch samochodowy jest umiarkowany) czas oczekiwania na światło zielone dla pieszych uległ skróceniu o od 20 do nawet 29 sekund (czyli o od 30% do 52%)
  • w godzinach szczytu (gdy ruch samochodowy jest największy) czas oczekiwania na światło zielone przez pieszych uległ skróceniu o od 10 do nawet 21 sekund (czyli o od 15% do 37%).

Symulacje obrazującą funkcjonowanie sygnalizacji świetlnej na tym skrzyżowaniu można zobaczyć na naszym kanale YouTube.

Drugą lokalizacją, w której wprowadzono zmiany są przejścia dla pieszych przez ulicę Dworcową (przy wyjściu z dworca PKP oraz SKM Gdynia Główna). Światło czerwone dla pojazdów zapala się tam za każdym razem, gdy przerwa między przejazdem kolejnych pojazdów jest dłuższa niż 4 sekundy. Dzięki temu średni czas oczekiwania na światło zielone dla pieszych spadł z około 50 do 35 sekund.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, prosimy o przesyłanie propozycji kolejnych usprawnień w sygnalizacji świetlnej na przejściach dla pieszych w centrum miasta. Wszelkie sugestie prosimy wysłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., do 18.09.2016, z dopiskiem w temacie „Usprawnienia sygnalizacji świetlnej na przejściach dla pieszych”. Chcielibyśmy zwrócić uwagę na precyzyjne określanie lokalizacji (np. skrzyżowanie 10 Lutego i 3 Maja, przejście przez 3 Maja).