Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


"Wyścig przez Polskę"

800x330

Od 14 kwietnia do 5 czerwca, V klasy gdyńskich szkół podstawowych uczestniczyły w konkursie „Wyścig przez Polskę”, który został zorganizowany w ramach projektu unijnego CIVITAS DYN@MO (DYNamic citizens @ctive for sustainable MObility).

Konkurs miał charakter edukacyjno-promocyjny, a jego celem było zachęcenie młodzieży do regularnego chodzenia i jeżdżenia na rowerze do szkoły, jak również promowanie aktywnego stylu życia.

Uczniowie biorący udział w konkursie mieli za zadanie przejechać rowerem lub przebyć pieszo jak największą liczbę kilometrów, pokonując tym samym jak najdłuższy odcinek wirtualnej trasy przez Polskę (http://wpp.mobilnagdynia.pl/), rejestrując ją za pomocą urządzenia GPS. Podróże rowerowe i piesze mogły być realizowane w drodze do oraz ze szkoły, podczas wyjść i wycieczek szkolnych oraz w czasie wolnym.

www

Strona internetowa konkursu http://wpp.mobilnagdynia.pl/

W połowie konkursu trzy najlepsze klasy otrzymały nagrodę w postaci dodatkowego zadania do wykonania w Centrum Nauki Experyment. Klasy najpierw wysłuchały bardzo interesującej prezentacji o środkach transportu miejskiego, po czym wykonały zadania na sali Centrum Nauki Experyment. Ostatnim etapem wizyty było zaprojektowanie pojazdu przyszłości! Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z wizyt w Centrum Nauki Experyment.

vc experyment

Wizyta klasy Vc z SP 46 w Centrum Nauki EXPERYMENT.

vb experyment małe

Wizyta klasy Vb z SP 46 w Centrum Nauki EXPERYMENT.

projekt pojazdu małe

Uczniowie projektowali pojazd przyszłości…

zadania na sali małe

… i wykonywali zadania na terenie części wystawowej Centrum Nauki EXPERYMENT.

W konkursie wzięło udział osiem klas z następujących gdyńskich szkół podstawowych:

  • SP nr 46 - klasy Va, Vb, Vc, Vd
  • SP nr 29 - klasa Va, Vb
  • SP nr 12 - klasa Va, Vc

Laureatami konkursu „Wyścig przez Polskę” w zostały klasy:

  • I miejsce - Vb z SP nr 29.

Klasa w nagrodę otrzyma wyjście klasowe do kina Helios, ufundowane przez Kino Helios.

  • II miejsce - Vc z SP nr 46.

Klasa w nagrodę otrzymała trzy podwójne zaproszenia na spektakl do Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej, ufundowane przez Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej.

  • III miejsce - Vb z SP nr 46.

Wszyscy laureaci tegorocznego konkursu pojadą na wycieczkę klasową do zajezdni trolejbusowej, dzięki uprzejmości Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni.

 

Serdecznie gratulujemy Zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie!

wręczenie nagrody małe

Spotkanie z klasą Vc z SP 46, podczas którego uczniowie otrzymali nagrody za zajęcie II miejsca w konkursie.

Dziękujemy również partnerom konkursu, dzięki którym możliwa była realizacja przedmiotowego przedsięwzięcia: Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni, sieci kin Helios, Przedsiębiorstwu Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni oraz Teatrowi Muzycznemu im. Danuty Baduszkowej.

LISTWA

 

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: