Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Podsumowanie Europejskiego Dnia Bez Samochodu i Dnia Trolejbusowego 2014 w Gdyni

 

Każdego roku, w dniach 16-22 września, w Europie obchodzony jest Tydzień Zrównoważonego Transportu, którego celem jest zachęcenie samorządów miast do wdrażania i promowania działań w zakresie zrównoważonego transportu oraz przekonywania mieszkańców do zmiany negatywnych zachowań transportowych. Kulminacją tygodnia jest Europejski Dzień Bez Samochodu, przypadający w dniu 22 września. Każdego roku proponowany jest inny temat obchodów – w tym roku jest to „W mieście bez samochodu".

Dzień Bez Samochodu, jak również Europejski Dzień Trolejbusowy świętowaliśmy w Gdyni w sobotę 20 września. Obchody odbywały się na Skwerze Kościuszki oraz Alei Jana Pawła II, z tej okazji wyłączonej z ruchu samochodowego w godzinach 6:00-21:00.

Patronat nad organizacją Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu objął Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek. Celem promocji wydarzeń oraz organizowanych atrakcji, przez cały wrzesień po Gdyni kursowały dwa trolejbusy promujące Europejski Dzień Trolejbusowy, wyprodukowany został również plakat informujący o atrakcjach realizowanych w ramach Europejskiego Dnia Bez Samochodu.

   

Na Skwerze Kościuszki i Al. Jana Pawła II na uczestników czekało wiele atrakcji, zaadresowanych zarówno do dzieci jak i dorosłych. Obejmowały one:

→ Interaktywne spektakle dla dzieci dotyczące bezpieczeństwa ruchu pt. „Wielka draka o drogowych znakach" oraz „Bezpieczna droga do przedszkola"

 

→ Gry i zabawy dla dzieci dotyczące sposobów podróżowania, obejmujące m.in. konkursy sportowe, piosenki o środkach lokomocji i konkursy plastyczne

 

→ Pokazy modelowania z balonów wraz z konkursami balonowymi

 

→ Fachowe porady dla rowerzystów - wszystko co powinieneś wiedzieć o jeździe rowerem

→ Zajęcia plastyczne dla dzieci, obejmujące malowanie kartonowych modeli „zrównoważonych" środków transportu

 

→ Warsztaty dla dzieci nt. bezpieczeństwa w ruchu drogowym

→ Zajęcia ruchowe dla dorosłych i dzieci

 

→ Punkty informacyjne projektu CIVITAS DYN@MO

 

→ Strefa food trucków oraz mobilnych kawiarni

 

→ Rozdanie nagród w konkursie „Do pracy jadę rowerem"

 

→ Podsumowanie konkursu „Parkingowa (r)ewolucja"

 

→ Wystawa 2 trolejbusów wraz z atrakcjami dla uczestników obchodów, poczęstunkiem, wystawą fotografii oraz przestrzenią do zabaw dla najmłodszych

 

 

→ Upominki dla pasażerów trolejbusów kursujących po ulicy Świętojańskiej

W ramach obchodówEuropejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu jak co roku atrakcje zapewnił również Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni (szczegóły tutaj):

→ Okazjonalna bezpłatna linia autobusowa 101, kursująca historyczną trasą z Dworca Kolejowego w Gdyni, ul. Świętojańską i al. Zwycięstwa, al. Niepodległości w Sopocie oraz al. Grunwaldzką i al. Zwycięstwa do Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku (20 września)

→ Okazjonalna bezpłatna linia autobusowa 304 kursująca na trasie: Polanka Redłowska – Dom Marynarza – ul. Świętojańska – Plac Kaszubski – ul. Jana z Kolna (powrót ul. Starowiejską) – ul. Janka Wiśniewskiego – ul. Polska – Dworzec Morski, Muzeum Emigracji (21 września)

→ Wystawa historycznych ciężarówek, zaadaptowanych do przewozu osób na pętli Dworzec Morski – Muzeum Emigracji (21 września)

→ Bezpłatna linia trolejbusowa 326 na stałej trasie z Grabówka SKM do Orłowa przez centrum Gdyni (22 września)

→ Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską ZKM w Gdyni w dniu 22 września (warunkiem bezpłatnej podróży było posiadanie przy sobie ważnego dowodu rejestracyjnego)

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z obchodów Europejskiego Dnia Bez Samochodu i Europejskiego Dnia Trolejbusowego na naszym profilu Facebook Mobilna Gdynia.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz tym, którzy włączyli się w organizację obchodów!

[zdjęcia: Mobilna Gdynia]

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: