Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


ABC kampanii "Odprowadzam Sam" 2013

Zanieczyszczenie środowiska oraz bezpieczeństwo na drodze należą do największych problemów współczesnych miast. W celu zwalczenia ich w sposób efektywny musimy sprawić, by już najmłodsze pokolenia były świadome niebezpieczeństw wynikających z dużego natężenia ruchu w okolicy szkół i przedszkoli oraz zanieczyszczonego powietrza, tym samym zachęcając je do zdrowego stylu życia na co dzień. Bardziej zdrowy tryb życia będzie przynosił korzyści w przyszłości, zwiększając szanse najmłodszych na długie, szczęśliwe i zdrowe życie.

Chodzenie pieszo do przedszkola zamiast bycia odwożonym do niego przez rodziców jest więc również szansą dla dzieci, by przyczyniły się do poprawy stanu środowiska naturalnego, redukcji natężenia ruchu ulicznego w miastach, czyniąc je tym samym bardziej bezpiecznymi i lepszymi miejscami do życia.

Inicjatywa „Odprowadzam sam" ma zachęcić dzieci z gdyńskich przedszkoli publicznych oraz ich rodziców do podróżowania do przedszkola w sposób ekologiczny:
- pieszo,
- rowerem,
- na hulajnodze,
- ewentualnie transportem zbiorowym.

Czas trwania kampanii

maj 2013 do września 2013 lub do wyczerpania materiałów edukacyjnych

Gdzie kampania jest wdrażana?

Adresatem kampanii są najstarsze grupy przedszkolne gdyńskich przedszkoli publicznych (pięciolatki oraz sześciolatki). W roku 2013, w kampanii wzięły udział przedszkola nr: 4, 6, 7, 11, 13, 14, 15, 18, 19, 21, 22, 23, 26, 27, 28, 29, 24, 32, 42, 44, 46, 48, 49, 50, 51.

Na czym polega "Odprowadzam Sam"?

Każda grupa przedszkolna dostaje 4 różne kolorowe plakaty, przedstawiające szare zwierzątka leśne i drzewko. Szary kolor tych postaci symbolizuje zanieczyszczenie środowiska. Dzieci, które przyjdą do przedszkola pieszo lub przyjadą rowem, na hulajnodze, ewentualnie środkiem transportu zbiorowego przyklejają kolorową naklejkę na plakacie.

Przybywając do przedszkola w sposób ekologiczny, dzieci sprawiają, że zwierzątka i drzewko stają się kolorowe, szczęśliwe i zdrowe, żyjąc w czystym i wolnym od zanieczyszczeń środowisku.

Dodatkowe materiały edukacyjne

Dzieci otrzymują również materiały edukacyjne - tj. specjalnie opracowany zeszyt ćwiczeń i grę memory (zaczerpniętą z projektu unijnego BAMBINI), pamiątkowe certyfikaty, książeczkę "Akademia malucha - Na drodze" oraz kamizelki i maskotki odblaskowe.

Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem kampanii.

[zdjęcie tytułowe: materiały ZDIZ]

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: