Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


European Cycling Challenge 2015 w Gdyni - ruch rowerowy na podstawie danych GPS

heatmapa ECC15

Rowerzyści, którzy wzięli udział w European Cycling Challenge 2015 (kampanii prowadzonej w ramach realizacji projektu CIVITAS DYN@MO) rejestrowali swoje przejazdy za pomocą aplikacji bazujących na GPS (Endomondo, Cycling365, Garmin, itd.). Dzięki konkursowi uzyskaliśmy informacje o około 6000 przejazdów rowerowych, m.in. gdzie i kiedy jeżdżą, z jaką prędkością. Wizualizację ruchu rowerowego w Gdyni na podstawie tych danych znajdziecie Państwo w filmie poniżej.

Przejazdy Rowerzystów w European Cycling Challenge 2015 w Gdyni

Wizualizacja przejazdów, choć nie obrazuje podróży wszystkich Rowerzystów w Gdyni (tylko uczestników ECC2015 - każdy może brać udział), pokazuje, że rowery w Gdyni jeżdżą przez całą dobę!

Jeżeli mają Państwo jakieś wnioski na temat ruchu rowerowego przedstawionego w wizualizacji, zapraszamy do dodawania ich w komentarzach oraz w dyskusji na fanpage "Mobilna Gdynia" na Facebooku.

Na podstawie powyższego materiału video, a także innych parametrów podróży osób, które dały się "uchwycić" za pomocą aplikacji opartych na GPS, uzyskaliśmy bardzo ciekawe dane odnośnie ruchu rowerowego w naszym mieście. Mamy nadzieję, że w European Cycling Challenge 2016, uczestników będzie jeszcze więcej. Tego rodzaju inicjatywy mogą wspomóc rozwój infrastruktury rowerowej i są bardzo cennym źródłem informacji.

Mapy termiczne Gdyni (heatmaps) na podstawie danych z European Cycling Challenge 2015

1. Ogólna mapa Gdyni

2. Mapa Gdyni (poniedziałek-piątek)

3. Mapa Gdyni (weekendy)

4. Mapa Gdyni (w godz. 6.00-9.00)

5. Mapa Gdyni (w godz. 15.00-18.00)

 

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: