Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Porozmawiajmy o przyszłości ulicy Starowiejskiej

sw baner 800x304

Zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących przyszłości ulicy Starowiejskiej – jednej z najstarszych i najbardziej charakterystycznych ulic gdyńskiego Śródmieścia, dobrze znanej wszystkich gdynianom i gdyniankom. Jeszcze tylko do 3 kwietnia można wypełnić ankietę i podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat obecnego funkcjonowania ulicy Starowiejskiej, a także zgłosić się na warsztaty podczas których wymyślane będą propozycje zmian dla tego obszaru. Same konsultacje rozpoczną się 6 kwietnia.

W ramach procesu konsultacji społecznych, które koordynuje miejskie Laboratorium Innowacji Społecznych (LIS), analizowane będą wszystkie aspekty funkcjonowania ulicy: jej estetyka, przyjazność dla różnych grup użytkowników, organizacja ruchu. Pomysły na rozwiązania, które mogłyby uczynić ze Starowiejskiej przestrzeń przyjazną dla różnych użytkowników, będą wypracowywane razem z gdynianami, w oparciu o wnioski z diagnozy, w tym między innymi odpowiedzi udzielone w ankiecie stanowiącej element przygotowań do konsultacji.

Ankietę można wypełnić do 3 kwietnia. Jest ona dostępna:

  • w wersji elektronicznej - na stronie www.badanialis.pl/sw-diagnoza
  • w wersji papierowej - w siedzibie Laboratorium Innowacji Społecznych przy ul. Żeromskiego 31 (wejście od Derdowskiego), w biurze Rady Dzielnicy Śródmieście (SP nr 21 przy ul. Jana z Kolna 5), w skrzynkach pocztowych budynków na Starowiejskiej oraz w wybranych punktach usługowych na Starowiejskiej i w jej najbliższej okolicy (m.in. w Pracowni Krawieckiej przy ul. Starowiejskiej 42-48, w restauracji „Czerwony Piec", w piekarni-cukierni „Rogalik" przy ul. Starowiejskiej 24a oraz w salonie fryzjerskim „Parikardo" przy ul. Zgody 3/1).

Do 3 kwietnia można też zapisać się na warsztaty z udziałem projektantów, w trakcie których wymyślane będą propozycje rozwiązań dla Starowiejskiej. Warsztaty zaplanowano jako cykl – organizatorzy liczą, że powstanie stała grupa, w której znajdą się mieszkańcy ulicy i osoby korzystające ze Starowiejskiej w różny sposób (piesi, rowerzyści, kierowcy, właściciele działających tu sklepów i punktów usługowych), w tym także mieszkańcy innych części Gdyni. Uczestnicy warsztatów najpierw poznają dane na temat Starowiejskiej i wnioski z ankiet, zbierające różne punkty widzenia odnośnie ulicy, a następnie - przy wsparciu projektantów - opracują propozycje rozwiązań odpowiadających na zdiagnozowane problemy i potrzeby różnych grup. Spotkania warsztatowe odbędą się w trzy soboty: 14 i 21 kwietnia oraz 12 maja, w godz. 11-15. Poprowadzą je dr Monika Arczyńska i dr Łukasz Pancewicz - architekci doświadczeni w projektowaniu przestrzeni publicznych z udziałem ich użytkowników. Oczywiście, osoby które nie będą uczestniczyć w warsztatach będą miały równolegle możliwość zgłaszania opinii i propozycji na piśmie.

Zapisy na warsztaty prowadzone są za pośrednictwem formularza elektronicznego www.badanialis.pl/sw-warsztaty, pod nr tel. 58 727 39 08 oraz w siedzibie Laboratorium Innowacji Społecznych przy ul. Żeromskiego 31.

We wszystkich sprawach związanych z konsultacjami społecznymi można kontaktować się z Laboratorium Innowacji Społecznych:

  • osobiście: ul. Żeromskiego 31 (wejście od ul. Derdowskiego), od poniedziałku do piątku w godz. 9 – 17,
  • telefonicznie: 58 727 39 08,
  • mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript..

Zaproszenie - ul. Starowiejska

Źródło: Laboratorium Innowacji Społecznych 

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: