Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Przesiadaj się i jedź. #Mobilityweek w Gdyni

dea0bdb74592382043defc3dbd10f538

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, zwany też Tygodniem Mobilności, obchodzony w dniach 16-22 września, to największa ogólnoeuropejska inicjatywa poświęcona zrównoważonemu transportowi miejskiemu, organizowana pod przewodnictwem Komisji Europejskiej. W tych dniach, europejskie miasta łączą się w działaniach na rzecz jakości życia w mieście, bezpieczeństwa mieszkańców w ruchu drogowym oraz ochrony środowiska.

- Gdynia i tym razem włącza się do tej inicjatywy. W ciągu siedmiu dni będzie wiele okazji, by aktywnie wziąć udział w obchodach tego tygodnia. Nie ma tu żadnych ograniczeń, wystarczy wybrać to, co nas interesuje najbardziej. Zachęcamy, by przesiąść się z samochodu na rower, spróbować, jak można coś przewieźć lub dowieźć dzieci do przedszkola rowerami towarowymi. Zapraszamy na ulicę Starowiejską, gdzie na siedem dni wprowadzamy ograniczone parkowanie. Na fragmencie tej ulicy - od ul. 3 Maja do ul. Mściwoja będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się i postoju. Zapraszamy mieszkańców do miłego spędzenia czasu w środku miasta. Będzie tam kiermasz, ogródki gastronomiczne, turniej ping-ponga. Jest to działanie związane z udziałem Gdyni w Tygodniu Mobilności. Decyzja co do ostatecznej organizacji ruchu na ulicy Starowiejskiej jeszcze nie zapadła. Chcę podziękować przedsiębiorcom ze Starowiejskiej za wzięcie udziału w tym tygodniowym wydarzeniu. 22 września, w Dniu Bez Samochodu warto zostawić auto i przybyć na festyn na Molo Południowym, na który dowiezie nas trolejbus linii 21 - mówi Katarzyna Gruszecka – Spychała, wiceprezydent Gdyni.

W 2017 roku aż 2500 samorządów włączyło się w działania pod szyldem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Zmienia się myślenie Europejczyków o życiu w mieście. Organizatorzy zachęcają do wypróbowania wielu różnych sposobów przemieszczania się z punktu A do B oraz do zastanowienia się nad tym, który środek transportu najbardziej pasuje do konkretnej podróży. A może da się pojechać na rowerze na siłownię, pociągiem do pracy lub wybrać się pieszo na zakupy? Przyjmując koncepcję intermodalności i wykorzystując w czasie naszych podróży zrównoważone środki transportu, nie tylko pozytywnie wpływamy na środowisko, ale może się okazać, że ale może się okazać, że jesteśmy bardziej wysportowani i szczęśliwsi i to bez dodatkowych wydatków!

W myśl zasady - myśl globalnie, działaj lokalnie - każdy z nas może powalczyć o czyste środowisko. Wystarczy przesiąść się z auta, na przykład do trolejbusu. Ponad 1/3 wszystkich pojazdów ZKM to trolejbusy, czyli pojazdy całkowicie bezemisyjne. Dzięki nowym bateriom mogą pokonywać odcinki, na których nie ma sieci trakcyjnej i to nawet do 30 km. W październiku tego roku wyjadą na trasy zupełnie nowe wozy - trolejbusy przegubowe. Wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej są w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. System zarządzania ruchem TRISTAR pomaga kierowcom transportu publicznego, gdyż na najbardziej zatłoczonych arteriach daje on pierwszeństwo pojazdom ZKM. Pozwala on także na regulowanie czasu światła zielonego dla pieszych, tak by poruszanie się na własnych nogach po mieście nie wymagało długiego oczekiwania przed zebrą. W Tygodniu Mobilności kilka skrzyżowań przetestowanych zostanie właśnie pod kątem zwiększonego priorytetu dla pieszych – po wciśnięciu przycisku sygnalizacji świetlnej „zielone" zapali się w ciągu 5 sekund.

W ramach projektów związanych ze zrównoważonym transportem już od maja funkcjonuje w Śródmieściu 11 specjalnych miejsc parkingowych dla samochodów dostawczych, niebawem pojawi się 20 kolejnych. Ułatwia to poruszanie się pieszym, którym ciężarówki dowożące towar do sklepów nierzadko zastawiały chodnik.

Od 16 września przy skrzyżowaniu ulicy Starowiejskiej i 3 Maja uruchomiony zostanie pilotażowo nowy przystanek ZKM. Tego samego dnia udostępnione zostaną pierwsze gniazda 230V do ładowania rowerów elektrycznych – także pilotażowo, jeśli spodobają się cyklistom, powstanie ich więcej. Na początek jednak podłączyć rower do prądu będzie można przy ul. 10 Lutego 24 (Urząd Miasta), al. Marsz. Piłsudskiego 52/54 (Urząd Miasta), ul. Świętojańskiej 30 (Gdynia InfoBox) oraz na parkingu podziemnym przy Gdyńskim Centrum Filmowym.

Sam Tydzień Mobilności to między innymi warsztaty z poruszania się rowerem po mieście dla seniorów, „śniadania autobusowe", pilotażowe ograniczenia ruchu dla samochodów czy festyn na Molo Południowym z okazji Dnia Bez Samochodu i debaty z ekspertami w Gdynia InfoBox.

Harmonogram wydarzeń

 • 22.09  - warsztaty dla mieszkańców, które pomogą wyobrazić sobie, jakie trudności ma osoba starsza i niepełnosprawna w poruszaniu się po mieście. Zgłoszenia przyjmowane będą drogą elektroniczną pod adresami adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Ostateczny termin przyjmowania zgłoszeń 14 września 2018 r. Liczba miejsc ograniczona.
 • 17- 22.09 - na 5 dni szkolnych SP nr 45 na Dąbrowie wprowadzi zamknięcie dla ruchu kołowego odcinka ulicy Wiczlińskiej - od skrzyżowania ulicy Lubczykowej do skrzyżowania ulicy Lukrecjowej z ulicą Rdestową - w godzinach szczytu komunikacyjnego 7:00-8:00 oraz 15:00-16:00.
 • 16.09 –16.10 - jesienna edycja programu „Odprowadzam sam” w szkołach
 • 17-21.09: Gdynia Infobox, Spotkania z ekspertem przy kawie. Program spotkań:

1. Możesz mieć wpływ na przestrzeń Twojego miasta. Uwierz w to!
Prowadzący: Agata Lewandowska (Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni), 17.09, godz. 17:00-18:00.

2. Życie obok siebie, czyli jak zorganizować dostawy, by nie przeszkadzać mieszkańcom
Prowadzący: dr Daniel Kaszubowski (Politechnika Gdańska), 18.09, godz. 17:00-18:00.

3. Co oznacza mobilność miejska i czy chodzi tylko o zmniejszenie roli samochodu?
Prowadzący: dr hab. Adam Przybyłowski, prof. nadzw. UMG (Uniwersytet Morski w Gdyni), 18.09, godz. 18:00-19:00.

4. Jak skłonić mieszkańców do korzystania z transportu zbiorowego? 
Prowadzący: prof. dr hab. Olgierd Wyszomirski (Uniwersytet Gdański, Zarząd Komunikacji Miejskiej), 19.09, godz. 18:00-19:00.

5. Jak uczynić miasto przyjazną przestrzenią dla ludzi?
Prowadzący: dr inż. arch. Paulina Szewczyk (Biuro Planowania Przestrzennego w Gdyni), 20.09, godz. 17:00-18:00.

6. Po co tworzy się model transportowy dla miasta i czemu on służy?
Prowadzący: dr inż. Jacek Oskarbski (Politechnika Gdańska, Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni), 20.09, godz. 18:00-19:00.

7. Czy zieleń może nas uratować? O roli, jaką odgrywają rośliny w miastach wobec rosnącego ruchu na drogach.
Prowadzący: Beata Sągin (Biuro Ogrodnika Miasta Gdyni), 21.09, godz. 17:00-18:00.

8. Co to znaczy projektować dla wszystkich i czy to jest w ogóle możliwe?
Prowadzący: dr hab. inż. arch. Marek Wysocki, prof. nadzw. PG Marek Wysocki (Politechnika Gdańska, ekspert ds. dostępności Miasta Gdyni), 21.09, godz. 18:00-19:00.

 • 18.09 – Śniadania autobusowe - Osoby wysiadające z pojazdów ZKM otrzymają poczęstunek w postaci śniadania – analogicznie jak w akcji „Do pracy jadę rowerem”. Akcja będzie prowadzona na wybranych przystankach w śródmieściu Gdyni.
 • 17-21.09 - Indywidualne szkolenia teoretyczne i praktyczne dla seniorów z zasad prawidłowego poruszania się rowerem w ruchu drogowym.
 • 16-22.09 – ulica Starowiejska - wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się i postoju na ulicy Starowiejskiej na odcinku od ul. 3 Maja do ul. Mściwoja. Zamiast parkujących aut pojawią się ogródki gastronomiczne, wystawy, stoiska przedsiębiorców. Będzie także turniej tenisa stołowego i konkursy dla mieszkańców miasta i gości. Zadebiutują także niebieskie rybki, które z pewnością polubią piesi, a niekoniecznie kierowcy…
 • 16-22.09 – ulica Starowiejska - Wprowadzony zostaje zakaz zatrzymywania się i postoju na fragmencie ulicy Starowiejskiej - od ul. 3 Maja do ul. Mściwoja. Pojazdy będą mogły przejeżdżać ten odcinek, ale nie będą mogły się tam zatrzymywać - mniejszy ruch. Atrakcje: ogródki gastronomiczne, wystawy, stoiska przedsiębiorców, turniej tenisa stołowego, konkursy. Klimat miejsca podkreślą specjalnie zaprojektowana mała architektura w postaci rybek.
 • Specjalny trolejbus – linia 21, który będzie jeździł ulicą 10 Lutego na Skwer Kościuszki. Pilotażowy przystanek – skrzyżowanie ulicy Starowiejskiej z ulicą 3 Maja
 • 18 kolejnych miejsc plus dwa dodatkowe miejsca przeznaczone dla dostaw (na życzenie przedsiębiorców) – projekt Freight TAILS. Obecnie funkcjonuje 11 miejsc, razem będzie ich 31.
 • Priorytet dla pieszych na kilku wybranych skrzyżowaniach w Śródmieściu
 • Udostępnienie gniazda 230V w określonych lokalizacjach (wyznaczonych i chronionych) w celu ładowania rowerów elektrycznych - pilotaż

DZIEŃ BEZ SAMOCHODU – SOBOTA, 22.09

 • Każdy kierowca, posiadający dowód rejestracyjny, może tego dnia poruszać się za darmo wszystkimi autobusami i trolejbusami ZKM
 • Specjalny trolejbus linii 21, kursował będzie ulicą 10 Lutego na Skwer Kościuszki, by dowieźć gdynian i gości na festyn z okazji Dnia Bez Samochodu
 • W programie festynu m.in.: zakończenie konkursu „Do pracy jadę rowerem”, strefa relaksu, ekspozycja samochodów i skuterów elektrycznych, warsztaty z tworzenia biżuterii recyklingowej, miasteczko nauki HoloFun – zrób własny hologram, tort urodzinowy – 75 lat trolejbusów w Gdyni, escape room w trolejbusie, rowery towarowe, prezentacja przegubowy trolejbusu

 

Partnerzy wydarzenia:

Źródło: gdynia.pl 

W 2017 roku aż 2500 samorządów włączyło się w działania pod szyldem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Zmienia się myślenie Europejczyków o życiu w mieście. Organizatorzy zachęcają do wypróbowania wielu różnych sposobów przemieszczania się z punktu A do B oraz do zastanowienia się nad tym, który środek transportu najbardziej pasuje do konkretnej podróży. A może da się pojechać na rowerze na siłownię, pociągiem do pracy lub wybrać się pieszo na zakupy? Przyjmując koncepcję intermodalności i wykorzystując w czasie naszych podróży zrównoważone środki transportu, nie tylko pozytywnie wpływamy na środowisko, ale może się okazać, że ale może się okazać, że jesteśmy bardziej wysportowani i szczęśliwsi i to bez dodatkowych wydatków!
 
W Gdyni nie jest trudno zadbać o środowisko. Wystarczy przesiąść się z auta na przykład do trolejbusu. Ponad 1/3 wszystkich pojazdów ZKM to trolejbusy, czyli pojazdy całkowicie bezemisyjne. Dzięki nowym bateriom mogą pokonywać trasy, na których nie ma sieci trakcyjnej i to nawet do 30 km. Już w październiku tego roku na trasy wyjadą zupełnie nowe pojazdy -  trolejbusy przegubowe. Wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej są w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. System zarządzania ruchem TRISTAR pomaga kierowcom transportu publicznego, gdyż na najbardziej zatłoczonych arteriach daje on pierwszeństwo pojazdom ZKM. Pozwala on także na regulowanie czasu światła zielonego dla pieszych, tak by piesze poruszanie się po mieście nie wymagało długiego oczekiwania przed przejściem. W Tygodniu Mobilności przetestowanych zostanie kilka skrzyżowań właśnie pod tym kątem. Od maja funkcjonuje w śródmieściu 11 specjalnych miejsc parkingowych dla samochodów dostawczych i za chwilę dojdzie kolejnych 20. Ułatwia to poruszanie się pieszym, którym przysłowiowe dostawczaki nierzadko zastawiały chodnik. Odbędą się warsztaty dla seniorów z poruszania się po mieście rowerem. Przy Szkole Podstawowej nr 45 na Dąbrowie w porozumieniu z rodzicami ograniczony zostanie ruch samochodów, będą rozdawane „śniadania autobusowe”, część ulicy Starowiejskiej zmieni swój charakter, a w Dniu Bez Samochodu zapraszamy na festyn na Molo Południowym. Wszystkich zainteresowanych tematyką zmian w przestrzeni miasta organizatorzy Mobilnego Tygodnia zapraszają do InfoBoksu, gdzie przez pięć dni eksperci z różnych dziedzin będą stawiać łatwe i trudne pytania i szukać na nie odpowiedzi.   
 
Co się będzie działo?

•         22.09 - warsztaty dla mieszkańców, które bardzo pomagają wyobrazić sobie, jakie trudności ma osoba starsza i niepełnosprawna w poruszaniu się po mieście. Może wziąć w nich udział 25 osób. 
Zaproszenie na warsztaty pojawi się na FB/Mobilna Gdynia, a zgłoszenia na warsztaty będą zbierane drogą elektroniczną na adres:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Ostateczny termin przyjmowania zgłoszeń 14 września 2018 r.
•         Warsztaty dla pracowników ZDiZ oraz urzędników, których praca jest związana z procesem inwestycyjnym - na temat  projektowania uniwersalnego. Oba warsztaty poprowadzi pan Marek Wysocki, ekspert Miasta Gdyni ds. dostępności. 
•         Hackathon -  wymyśl rozwiązanie określonego problemu, związanego z projektowaniem uniwersalnym. Wydarzenie skierowane jest do programistów, projektantów grafiki, twórców interfejsów
 
•         Dąbrowa, SP nr 45 - przez 5 dni szkolnych, od 17 do 22.09 - tymczasowe zamknięcie dla ruchu kołowego odcinka ulicy - od skrzyżowania ulicy Lubczykowej z ulicą Wiczlińską do skrzyżowania ulicy Lukrecjowej z ulicą Rdestową - w godzinach szczytu komunikacyjnego 7:00-8:00 oraz 15:00-16:00. Obecnie, duże natężenie ruchu kołowego, w szczególności w podanych godzinach, przyczynia się znacznie do zmniejszenia bezpieczeństwa dzieci w obszarze szkoły.
 
•         Jesienna edycja programu „Odprowadzam sam”
 
•         17-21.09: Infobox, Spotkania z ekspertem przy kawie. Program spotkań:  
1.      Możesz mieć wpływ na przestrzeń Twojego miasta. Uwierz w to!
        Prowadzący: Agata Lewandowska (Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni), 17.09, godz. 17:00-18:00.
2.       Życie obok siebie, czyli jak zorganizować dostawy, by nie przeszkadzać mieszkańcom
        Prowadzący: dr Daniel Kaszubowski (Politechnika Gdańska), 18.09, godz. 17:00-18:00.
3.       Co oznacza mobilność miejska i czy chodzi tylko o zmniejszenie roli samochodu?
        Prowadzący: dr hab. Adam Przybyłowski, prof. nadzw. UMG (Uniwersytet Morski w Gdyni), 
        18.09, godz. 18:00-19:00.
4.       Jak skłonić mieszkańców do korzystania z transportu zbiorowego?  Prowadzący: prof. dr hab. Olgierd Wyszomirski (Uniwersytet Gdański, Zarząd Komunikacji Miejskiej),
        19.09, godz. 18:00-19:00.
5.       Jak uczynić miasto przyjazną przestrzenią dla ludzi?
        Prowadzący: dr inż. arch. Paulina Szewczyk (Biuro Planowania   Przestrzennego w Gdyni), 
        20.09, godz. 17:00-18:00. 
6.       Po co tworzy się model transportowy dla miasta i czemu on służy?
        Prowadzący: dr inż. Jacek Oskarbski (Politechnika Gdańska, Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni), 
        20.09, godz. 18:00-19:00.
7.       Czy zieleń może nas uratować? O roli, jaką odgrywają rośliny w miastach wobec rosnącego ruchu na drogach.
        Prowadzący: Beata Sągin (Biuro Ogrodnika Miasta Gdyni), 21.09, godz. 17:00-18:00.
8.       Co to znaczy projektować dla wszystkich i czy to jest w ogóle możliwe?
        Prowadzący: dr hab. inż. arch. Marek Wysocki, prof. nadzw. PG Marek Wysocki (Politechnika Gdańska, ekspert ds. dostępności Miasta Gdyni),  21.09, godz. 18:00-19:00.
 
•          17-21.09 – warsztaty dla uczniów klas IV i V szkół podstawowych o tym, jak właściwie korzystać z komunikacji miejskiej - trwają ok. 2 h - ogólna wiedza dotycząca komunikacji miejskiej, kształtowanie umiejętności korzystania z rozkładów jazdy, bezpieczeństwo i kultura zachowania się w pojazdach i na przystankach. Interaktywna zabawa, 
       w trakcie której treści merytoryczne przeplatane są takimi elementami jak rebusy, czy krzyżówki.          
 
•         18.09 - Osoby wysiadające z pojazdów ZKM otrzymają poczęstunek w postaci śniadania – analogicznie jak w akcji „Do pracy jadę rowerem”. Akcja będzie prowadzona na wybranych przystankach w śródmieściu Gdyni - ogółem rozdanych zostanie 940 śniadań.
 
•         17-21.09 - Indywidualne szkolenia teoretyczne i praktyczne dla mieszkańców Gdyni z zasad prawidłowego poruszania się rowerem w ruchu drogowym,   współpraca z Centrum Aktywności Seniora
 
•         16-22.09 – ulica Starowiejska - Wprowadzony zostaje zakaz zatrzymywania się i postoju na fragmencie ulicy Starowiejskiej - od ul. 3 Maja do ul. Mściwoja. Pojazdy będą mogły przejeżdżać ten odcinek, ale nie będą mogły się tam zatrzymywać - mniejszy ruch. Atrakcje: ogródki gastronomiczne, wystawy, stoiska przedsiębiorców, turniej tenisa   stołowego, konkursy. Klimat miejsca podkreślą specjalnie zaprojektowana mała architektura w postaci rybek.
 
•         Specjalny trolejbus – linia 21, który będzie jeździł ulicą 10 Lutego na Skwer Kościuszki. Pilotażowy przystanek – skrzyżowanie ulicy Starowiejskiej z ulicą 3 Maja
 
•         18 kolejnych miejsc plus dwa dodatkowe miejsca przeznaczone dla dostaw (na życzenie przedsiębiorców) – projekt Freight TAILS. Obecnie funkcjonuje 11 miejsc, razem będzie ich 31.  
 
•         Priorytet dla pieszych na kilku wybranych skrzyżowaniach w Śródmieściu
 
•         Udostępnienie gniazda 230V w określonych lokalizacjach (wyznaczonych i chronionych) w celu ładowania rowerów elektrycznych - pilotaż
 
                                       ul. 10 Lutego 24 (Urząd Miasta)
                                       ul. Marsz. J. Piłsudskiego 52/54 (Urząd Miasta)
                                       Infobox
                                       informacja turystyczna na końcu Molo Południowego
                                       Parking podziemny przy GCF           
                                       Miejskie Hale Targowe
                                       przy Akademii Morskiej – ul. Morska 
                                       przy Akademii Morskiej – al. Jana Pawła II
 
DZIEŃ BEZ SAMOCHODU – NIEDZIELA, 22.09
 
•         22.09 – każdy kierowca, posiadający dowód rejestracyjny, może tego dnia poruszać się za darmo wszystkimi autobusami i trolejbusami ZKM
 
•         22.09 - Festyn z okazji Dnia Bez Samochodu, na alei Jana Pawła II i Molo Południowym. Festyn odbywa się w godz. 11:00 – 16:00.  Między innymi:
 
Zakończenie konkursu „Do pracy jadę rowerem”
Strefa relaksu 
Tor z barierami dla os. niepełnosprawnych
Ekspozycja samochodów i skuterów elektrycznych
Warsztaty z robienia biżuterii recyclingowej
Miasteczko nauki HoloFun – zrób własny hologram
Tort Urodzinowy – 75 lat trolejbusów w Gdyni
Escape Room w trolejbusie
Rowery towarowe
 • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: