Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


O mobilności przy kawie z ekspertem

EMW Facebook Banner ETZT

W dniach 16-22 września obchodziliśmy Europejski Tydzień Zrównoważonej Mobilności. Gdynia od wielu lat aktywnie uczestniczy w obchodach, promując proekologiczne sposoby przemieszczania się po mieście. W tym roku, w ramach obchodów zorganizowany został cykl pn. "Spotkanie przy kawie z ekspertem", podczas którego mieliście możliwość wzięcia udziału w dyskusji na różne tematy w zakresie zrównoważonego transportu.

Spotkania w gdyńskim Infoboxie miały charakter nieformalny, kameralny, przebiegały w bardzo sympatycznej atmosferze, przy smacznym poczęstunku i kawie/ herbacie.

Każdego dnia w tym tygodniu poruszany był inny temat, a wśród nich:

1. Co to znaczy projektować dla wszystkich i czy to jest w ogóle możliwe?

Prowadzący: dr hab. inż. arch. Marek Wysocki, prof. nadzw. PG Marek Wysocki (Politechnika Gdańska, ekspert ds. dostępności Miasta Gdyni)

2. Życie obok siebie, czyli jak zorganizować dostawy, by nie przeszkadzać mieszkańcom.

Prowadzący: dr Daniel Kaszubowski (Politechnika Gdańska)

3. Co oznacza mobilność miejska i czy chodzi tylko o zmniejszenie roli samochodu?

Prowadzący: dr hab. Adam Przybyłowski, prof. nadzw. UMG (Uniwersytet Morski w Gdyni)

4. Po co tworzy się model transportowy dla miasta i czemu on służy?

Prowadzący: dr inż. Jacek Oskarbski (Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni, Politechnika Gdańska)

5. Jak uczynić miasto przyjazną przestrzenią dla ludzi?

Prowadzący: dr inż. arch. Paulina Szewczyk (Biuro Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni)

6. Czy zieleń może nas uratować? O roli, jaką odgrywają rośliny w miastach wobec rosnącego ruchu na drogach.

Prowadzący: Beata Sągin (Biuro Ogrodnika Miasta)

7. Jak skłonić mieszkańców do korzystania z transportu zbiorowego.

Prowadzący: prof. dr hab. Olgierd Wyszomirski (Uniwersytet Gdański, Zarząd Komunikacji Miejskiej)

8 . Możesz mieć wpływ na przestrzeń Twojego miasta. Uwierz w to!

Prowadzący: Agata Lewandowska (Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni)

 

Serdecznie dziękujemy Państwu za obecność oraz ciekawe dyskusje!

Dla nieobecnych - każda z prezentacji możliwa do pobrania - wystarczy kliknąć na tytuł interesującej Państwa prezentacji.

 

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: