Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
kontakt-mobilnagdyniao-nas
facebooktwitterPinterest
logowanie-buttonrejestracja-button

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Ekomiasto Kopenhaga

Kopenhaga - Dania

Wielka troska o środowisko naturalne to cecha, która wyróżnia Kopenhagę, stolicę Danii. Miasto to według licznych rankingów jest w czołówce zielonych miast świata. 

Miasto położone jest w porcie, gdzie znajdują się liczne kąpieliska oraz tereny zielone, które sprzyjają pieszym wędrówkom. Rozwój miasta koncentruje się na ekologicznym podejściu do rozwoju - dzięki temu założeniu w mieście funkcjonuje sprawnie transport publiczny, ulice pełne są rowerów a dbałość mieszkańców miasta o środowisko naturalne wzbudza zazdrość wśród turystów.

W Kopenhadze jest 307 km ścieżek rowerowych i jest to jedno z najbardziej przyjaznych rowerzystom miast na świecie. Przeciętnemu Europejczykowi Kopenhaga kojarzy się właśnie z jazdą na rowerze. Jest to jak najbardziej uzasadnione skojarzenie, gdyż zarówno w godzinach porannych, jak i popołudniowych i wieczornych, niezależnie, czy to zima, czy lato, można zobaczyć jadących obok siebie na rowerach lekarzy, biznesmenów, urzędników, artystów oraz dzieci.

W mieście do dyspozycji mieszkańców oraz turystów znajdują się punkty, gdzie można bezpłatnie wypożyczyć rower. W naszym kraju panuje jeszcze przekonanie, iż jazda rowerem nie jest bezpieczna i jest mało elegancka. Dla wielu ludzi wyznacznikiem sukcesu jest posiadanie i poruszanie się samochodem, nawet na małe odległości. Przekonanie to nie dotyczy mieszkańców Kopenhagi, dla nich ekologiczne podejście do życia jest głęboko zakorzenione.

[Artykuł pochodzi z magazynu "Mama w wielkim mieście", wydanym w ramach kampanii projektu SEGMENT dla "Nowych rodziców".]

[zdjęcie tytułowe: © Pavel Svoboda - Fotolia.com]

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: