Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Artykuł o uczestnictwie PKT w projekcie CIVITAS DYN@MO w biuletynie Międzynarodowego Zrzeszenia Transportu Publicznego

W listopadowym numerze „Bus & Trolleybus Newsletter" wydawanym cyklicznie przez Międzynarodowe Zrzeszenie Transportu Publicznego (UITP) ukazał się artykuł o uczestnictwie Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej w projekcie CIVITAS DYN@MO. Artykuł omawia poszczególne zadania PKT w projekcie, jak i podaje szerokiej publice interesujące dane dotyczące Gdyni i jej transportu publicznego. Link do newslettera ze wspomnianym artykułem znajduje się tutaj.

MIĘDZYNARODOWE STOWARZYSZENIE TRANSPORTU PUBLICZNEGO (UITP)

Duża i bardzo aktywna organizacja międzynarodowa zajmująca się promowaniem transportu publicznego od 1885 roku, czyli ok. 130 lat. UITP zrzesza na całym świecie władze odpowiedzialne za transport publiczny, podmioty realizujące takie usługi, instytucje badawcze oraz producentów produkujących na rzecz transportu publicznego. Liczba wszystkich członków UITP wynosi 1 300 podmiotów z 92 krajów. Jest to jedyna tego rodzaju sieć kontaktów z tej branży. W chwili obecnej podstawowym priorytetem organizacji jest propagowanie zrównoważonej mobilności miejskiej i ekologicznych środków transportu. Jest to również organizacja będąca liczącym się lobby na rzecz transportu publicznego. Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni jest już kilkuletnim członkiem UITP.

Odwiedź stronę www.uitp.org

[zdjęcie tytułowe: UITP newsletter]

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: