Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
kontakt-mobilnagdyniao-nas
facebooktwitterPinterest
logowanie-buttonrejestracja-button

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Testujemy trasy dla elektrobusów

dtip

Gdynia rozpoczyna działania, które są wstępem do wprowadzenia pierwszych autobusów elektrycznych. Przygotowania ruszą od zmian na kilku liniach. Zebrane dane posłużą do planowania tras przyszłych autobusów na baterie.

Elektromobilność w Gdyni powoli wkracza w kolejną fazę – przed nami wprowadzenie do taboru gdyńskiej komunikacji miejskiej pierwszych zeroemisyjnych autobusów elektrycznych. Nowoczesne pojazdy będą mogły w ekologiczny sposób dojechać wszędzie tam, gdzie nie sięga sieć trakcyjna trolejbusów. Miasto jest już gotowe na pierwszy formalny krok, który umożliwi wprowadzenie elektrobusów na ulice, wybrano też wstępnie rozwiązania technologiczne.

- Rozszerzamy naszą ofertę komunikacyjną o linie obsługiwane elektrobusami przede wszystkim po to, żeby zapewnić cichy, ekologiczny i komfortowy transport naszym mieszkańcom. Mamy na uwadze również to, że takie obowiązki nakłada na nas ustawa o elektromobilności – wyjaśnia Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. - Istotne jest to, że w formule, którą wybraliśmy będziemy mogli zapewnić transport także do tych części miasta, które nie są wyposażone w trakcję trolejbusową, a jednocześnie wymagania terenowe wynikające z różnicy wysokości powodują technologiczne trudności. Wybraliśmy rozwiązanie z ładowaniem na końcowych postojach, tzw. pętlach z pantografowymi stacjami, które jest bardzo bezpieczne. Ogranicza ryzyko związane z wcześniejszym rozładowaniem się baterii, pozostawia miejsce dla pasażerów i cechuje się wysoką ekonomicznością. Największym kosztem elektrobusu jest bateria, a dzięki temu sposobowi ładowania możemy ograniczać ilość kupowanych baterii, nie oszczędzając przy tym na jakości transportu – dodaje wiceprezydent Gruszecka-Spychała.

Zanim elektryczne autobusy trafią do Gdyni, najpierw trzeba dostosować część z już istniejących linii do nowych możliwości. Od 1 grudnia część pasażerów będzie musiała w związku z tym przygotować się na drobne zmiany w trasach autobusów.

Co ulegnie zmianie? W skrócie: zmienią się trasy linii 119, 190 i 282, linię 137 zastąpią kursy linii 190 na nowej trasie, zreorganizowana będzie obsługa Dworca Morskiego i Domu Marynarza, a linia 119 zacznie kursować także w soboty. Z początkiem grudnia do nowej sytuacji dostosują się też rozkłady linii 160, 170 i 194, a więcej kursów trolejbusów linii 31 pojedzie do ERGO Areny przy wykorzystaniu baterii.

Do elektryfikacji w pierwszym etapie zostały wybrane linie 128, 133, 150, 190 i 282 oraz N40 i N94.

Oto szczegółowa lista zmian obowiązujących od 1 grudnia 2018:

Zmiana trasy linii 119

Wprowadzona zostaje nowa trasa linii 119. Zaplanowano kursowanie autobusów tej linii jak dotychczas do Dworca Morskiego, ale od centrum Gdyni ulicami Portową, Wendy i Chrzanowskiego, zamiast Wiśniewskiego i Polską.

Od przystanku „Armii Krajowej 01" do przystanku „Dworzec Morski – Muzeum Emigracji 03" obowiązują dotychczasowe przystanki linii 137:

 • „Plac Kaszubski 03"
 • „Portowa 01"
 • „Chrzanowskiego – Przychodnia 01"
 • „Chrzanowskiego 01" (na żądanie)

W kierunku z Dworca Morskiego obowiązują przystanki:

 • „Dworzec Morski – Muzeum Emigracji 01"
 • „Chrzanowskiego – Przychodnia 02"
 • „Urząd Morski 02"
 • „Plac Kaszubski – Jana z Kolna 02"
 • „Gdynia Dworzec Gł. PKP – Hala 02"

Dalsza trasa, od przystanku „Gdynia Dworzec Gł. PKP – Hala 01" przy ul. Wójta Radtkego do Wzgórza Św. Maksymiliana nie zmienia się.

W nowym rozkładzie jazdy linia 119 funkcjonuje w szerszym zakresie czasowym niż obecnie – od godz. 6:30 do 18 w dni powszednie i w godz. 9-16 w soboty.

Zmiana trasy linii 190

Nowa trasa linii 190, zamiast do/z Dworca Gł. PKP, prowadzi do/z pl. Kaszubskiego – przez Dworzec Gł. PKP, ulicami: Władysława IV, 10 Lutego, Dworcową i Wójta Radtkego, natomiast w przeciwnym kierunku – ulicami: Jana z Kolna, pl. Konstytucji, Dworcową i dalej dotychczasową trasą do Witomina.

Na nowym odcinku trasy do pl. Kaszubskiego obowiązują przystanki:

 • „Armii Krajowej 03"
 • „3 Maja 02" przy ul. 10 Lutego
 • „Gdynia Dworzec Gł. PKP – Hala 03" przy ul. Wójta Radtkego
 • „Plac Kaszubski 03" przy ul. Wójta Radtkego

a w kierunku powrotnym

 • „Plac Kaszubski – Jana z Kolna 02" przy ul. Jana z Kolna
 • „Gdynia Dworzec Gł. PKP – Hala 06" przy ul. Jana z Kolna

Wszystkie kursy zaplanowano do/z pętli Witomino Leśniczówka. Niektóre z nich skierowano przez Stare Witomino – ulicami: Stawną, Polną i Długą.

Dotychczasowe kursy linii 137 zostają włączone do rozkładu jazdy linii 190 – funkcjonującej na nowej trasie i z większą częstotliwością – ze względu na obsługę cmentarza, w porze międzyszczytowej co 10 minut.

Zmiana trasy linii 282

W nowym rozkładzie jazdy linii 282 autobusy kursują do/z Domu Marynarza, zamiast do/z Węzła F. Cegielskiej. Zmienia się także trasa linii 282 w Śródmieściu – tylko w kierunku Domu Marynarza. Nowa trasa od przystanku „Węzeł Ofiar Grudnia '70 01" prowadzi ul. Janka Wiśniewskiego i przez pl. Konstytucji (z zajazdem na plac przy Dworcu PKP) i dalej obecną trasą linii 128 – ulicami: Wójta Radtkego, 3 Maja, Armii Krajowej, Władysława IV, Świętojańską i al. Piłsudskiego.

Na nowej trasie w kierunku Domu Marynarza obowiązują przystanki:

 • „Gdynia Dworzec Gł. PKP 03" na placu Konstytucji
 • „Gdynia Dworzec Gł. PKP - Hala 01" przy ul. Wójta Radtkego
 • „Starowiejska 02" przy ul. 3 Maja
 • „Armii Krajowej 02" przy ul. Władysława IV (zmiana stanowiska)
 • „Kilińskiego 02" przy ul. Władysława IV
 • „Wzgórze Św. Maksymiliana SKM 04" przy ul. Władysława IV
 • „Urząd Miasta – Świętojańska 01" przy ul. Świętojańskiej
 • „Dom Marynarza 05" (przystanek końcowy)

a w kierunku z Domu Marynarza (na Obłuże i Oksywie):

 • „Dom Marynarza 03"
 • „Piłsudskiego 02"

Od Wzgórza Św. Maksymiliana SKM w kierunku Pogórza Górnego obowiązuje dotychczasowa trasa.

Zmiany w obsłudze Dworca Morskiego

Prawie wszystkie kursy linii 133 w dni powszednie kieruje się do/z Dworca Morskiego. Tym samym kursy linii 160 wykonywane w czasie popołudniowego szczytu przewozowego do/z Dworca Morskiego zaplanowano do/z Gdyni Dworca Gł. PKP.

Obsługę Dworca Morskiego od strony ulic Polskiej i Janka Wiśniewskiego zapewnia linia 133 i – w czasie porannego szczytu przewozowego – także linia 147, natomiast od strony ul. Wendy – linia 119.

Zmiany w obsłudze Domu Marynarza

Ze względu na wprowadzenie linii 282 na pętlę przy Domu Marynarza, zajazdy autobusów linii 133 na tę pętlę zaplanowano tylko w niedziele i święta – w godzinach 9-19.

Pozostałe zmiany

Linia 31

 • wszystkie kursy tej linii łączące Gdynię z Sopotem, kieruje się do/z Ergo Areny
 • częstotliwość kursowania trolejbusów z Gdyni do granicy Sopotu z Gdańskiem w nowym rozkładzie jazdy podwaja się i wynosi 30 minut

Linia 160

 • w dni powszednie uruchamia się dodatkowy kurs z Chwarzna Sokółki o godz. 16:49

Linia 170

 • w niedziele i święta uruchamia się dodatkowy kurs z Pogórza Dolnego o godz. 14:27

Linia 194

 • we wszystkie dni tygodnia zmienia się godziny odjazdów w godzinach wieczornych, w tym także kursów do Suchego Dworu
 • dodatkowo zmienia się godziny odjazdów w niedziele i święta

Linia 740

 • w niedziele i święta uruchamia się dodatkowy kurs z Kaczych Buków o godz. 10:04

 

Źródło: gdynia.pl

Fot. tytułowa: S. Okoń

 • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: