Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
kontakt-mobilnagdyniao-nas
facebooktwitterPinterest
logowanie-buttonrejestracja-button

TRANSPORT ZBIOROWY

IMG 2711

Transport zbiorowy

Publiczny transport zbiorowy to powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej sieci transportowej. W Gdyni za organizacje transportu zbiorowego odpowiada Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jest in organizatorem komunikacji miejskiej (autobusowej, trolejbusowej i Tramwaju wodnego) i działa w oparciu o model komunikacji regulowanej z elementami konkurencji.

SAMOCHÓD

Krzysztof Romaski witojaska

Samochód

Badania ruchu wskazują, że samochód w mieście spędza ok. 95% czasu na parkingu, będąc w użyciu zaledwie przez 5% swojego życia.

ROWER

 DSC9571

Rower


Rower to najwspanialszy pojazd na świecie. Nie wymaga paliwa i nie zatruwa powietrza. Jest tak szybki, że podróżując nim, możesz wszędzie zdążyć.

PIESZY

pieszy

Pieszy

Pieszy to osoba znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

BEZPIECZEŃSTWO

bezpieczenstwo

Bezpieczeństwo

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, podobnie jak w innych miastach odbywają się wielotorowo. W ramach finansowych możliwości modernizuje się niebezpieczne odcinki (np. przebudowa skrzyżowań, zwiększenie widoczności przejść dla pieszych, montaż barier energochłonnych) oraz buduje się nową, bezpieczną infrastrukturę uwzględniającą potrzeby nie tylko kierowców, ale pieszych i rowerzystów.

SUMP

sump

SUMP

Instrumentem pomocnym w realizacji polityki zrównoważonego transportu miejskiego jest Plan Zrównoważonego Transportu Miejskiego, czyli tzw. SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). SUMP określa zestaw działań, które mają w efektywny sposób pomóc w rozwiązaniu problemów transportowych i w zrównoważony sposób zaspokoić potrzeby przemieszczania się ludzi i towarów w miastach.

TRISTAR

tristar

TRISTAR

Tristar – zintegrowany system inteligentnego sterowania ruchem drogowym w Trójmieście, który będzie ułatwiać przejazd i skracać czas przejazdu w aglomeracji. Dwa centra sterowania ruchem będą zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni. Natężenie ruchu pojazdów będą śledzić setki kamer, czujników i pętli indukcyjnych.

Kategorie:
Zamknji sliderOtwórz slider


Do szkoły? Wybierz linię 272

Linia 272 promocja

Od miesiąca na Chwarznie-Wiczlinie kursuje wewnątrzdzielnicowy autobus linii 272. Dzięki niej uczniowie mają ułatwiony dojazd do szkoły, a ich rodzice mogą swobodnie rezygnować z dojazdów samochodem. Dziś po raz kolejny pracownicy ZKM Gdynia zachęcali mieszkańców do korzystania z tej linii.

Jabłko, cukierki i przede wszystkim ulotka z rozkładem jazdy i niezbędnymi informacjami na temat linii 272 - taki pakiet mogli otrzymać dziś wszyscy młodzi mieszkańcy Wiczlina zmierzający do Szkoły Podstawowej nr 37. Do nich skierowana była bowiem akcja ZKM Gdynia, promująca korzystanie z nowego połączenia.

- Chcemy zachęcić wszystkich uczniów i ich rodziców do korzystania z linii 272, którą uruchomiliśmy w ich dzielnicy – mówi Marcin Gromadzki, rzecznik prasowy Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni – Ulotki, które rozdajemy dziś mieszkańcom Chwarzna-Wiczlina, informują o trasie i rozkładzie jazdy linii, a także przypominają, że uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych, i ponadgimnazjalnych - do 31 grudnia roku, w którym kończą 20 lat - podróżują po Gdyni komunikacją miejską bezpłatnie. Do przejazdów uprawnia ważna legitymacja szkolna z wpisanym gdyńskim adresem zamieszkania.

Trasa autobusu przebiega z Wiczlina Niemotowa przez osiedle Sokółka, ulice Staniszewskiego i Zaruskiego, do pętli Wiczlino Działki I.

- Jeździmy tą linią codziennie, od poniedziałku do piątku. Czasem nawet robimy sobie małą wycieczkę na około bo dzieciaki to lubią. Dzięki autobusowi mąż nie musi rano podwozić dzieci i zostawiamy auto w domu – opowiada Marta, mieszkanka Chwarzna-Wiczlina – Taki autobus wewnątrz dzielnicy często się przydaje. Wracając z siatkami pełnymi zakupów czy z dzieckiem w wózku mam możliwość podjechać pod dom.

Miesiąc po wprowadzeniu linii jej zalety dostrzegają również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 37 przy ul. Wiczlińskiej.

- Autobus 272 na pewno się przydaje. Zawsze to jedna linia więcej. Do tego ułatwia poruszanie się po dzielnicy, szczególnie gdy chce się dojechać do Wiczlina od strony Chwarzna – mówi Ola, uczennica Szkoły Podstawowej nr 37.

Pojawienie się w rozkładzie dodatkowych kursów okazuje się być również ratunkiem dla mających problem z punktualnością.

- Dzięki tej linii łatwiej jest dojechać do szkoły na czas. Jak spóźnię się na jeden autobus, to zawsze mam jakąś alternatywę – mówi Julia, ucząca się w Szkole Podstawowej nr 37.

Autobusy kursują na tej linii w dni nauki szkolnej w godzinach 7-16, z częstotliwością odjazdów co około 60 minut.

Autor: P. Kukla
Źródło: gdynia.pl

  • Brak komentarzy
lub zaloguj się przez: